Terrarium na zamówienie, wykonanie (B01).

NATUREINHOUSE zajmuje się projektowaniem i zakładaniem roślinnych terrariów tropikalnych.
NATUREINHOUSE zajmuje się projektowaniem i zakładaniem roślinnych terrariów tropikalnych.

NATUREINHOUSE - projektant i wykonawca roślinnych terrariów tropikalnych.

Rozmawiając z znajomymi, rodziną, Klientami i przypadkowymi osobami często spotykam opinie „nie mam w domu roślin, bo ususzę nawet kaktusa” lub „jak to robisz, że masz taki ładne kwiaty ?”. Będąc zupełnie szczery, to wcale nie jest wielka sztuka ususzyć „kaktusa”. Chociaż w przeważającej większości przypadków to raczej przelanie i nieodpowiednie podłoże, czyli niewłaściwe przygotowanie do pielęgnacji. Przede wszystkim niech rzuci kamieniem hodowca, nawet ten profesjonalny, któremu nigdy nie zdarzało się stracić swoich okazów z podobnych powodów. Umiejętność stabilizowania, zapewnienia rozwoju i wyciągnięcia atrybutów urody z kwiatów – niezależnie czy doniczkowych, akwariowych czy terrarium wykonywanych na zamówienie – jak w większości profesji – jest sumą zainwestowanych doświadczeń, przerobionej pracy oraz odwagi do podejmowanych decyzji.

Dzień dobry, nazywam się Marek Marzoch i jestem pomysłodawcą, założycielem i wykonawcą powołanego do życia w 2020 roku brandu NATUREINHOUSE specjalizującego się w budowie i zakładaniu terrariów na zamówienie.

Głównym celem przedsięwzięcia jest promocja i realizacja zadań projektowych i wykonawczych w obszarach terrarystyki tropikalnej i akwarystyki naturalnej. Prawdopodobnie wielu z Was powie – nic nowego – prawda ? Owszem, na rynku jest wiele działających firm wykonawczych i doświadczonych aquascaperów i terrascaperów. Moim celem jest wnieść swoją, odmienną wizję propagowania nurtu i własny sposób realizacji zadań. Dlatego uważam, że produkcja akwarium lub wykonanie terrarium na zamówienie nie musi ograniczać się do systemowych rozwiązań oraz określonego typoszeregu rozmiarów. Co więcej kształt i gabaryt dostosowuję do możliwości lub ograniczeń przestrzennych lokalu Klienta, a prace realizuję w całym kraju.

Wykonanie terrarium na wymiar pod indywidualne zamówienie Klienta.
Wykonanie terrarium na wymiar pod indywidualne zamówienie Klienta.

Czy warto zlecić wykonanie terrarium na zamówienie ?

Z wieloletnich obserwacji rynku wnioskuję przede wszystkim, że Zamawiający często nie mają pojęcia czy zlecone zadanie będzie uszyte na ich miarę. Istotnie całkiem słusznie obawiają się o końcowy efekt. Oczywiście, Zlecający ma prawo nie znać się na terrascapingu (lub aquascapingu), czy na specyfice i potrzebach roślinnego terrarium tropikalnego. Jednak oddając prace z pominięciem własnego wkładu i wytycznych, a wybierając ofertę na podstawie ładnego zdjęcia w portfolio wykonawcy – ryzykuje, że nominowany wykonawca zrobi projekt wygodny dla siebie samego, a nie dla Zamawiającego. Podczas gdy przesadna wiara w powodzenie i lekkomyślne podejście „zlecam wykonanie terrarium na zamówienie i zdaję się na Państwa” w dalszych etapach może skutkować niedopowiedzeniem, szeregiem zmartwień, niespełnieniem oczekiwań od projektu. A w konsekwencji zmarnowaniem zainwestowanych funduszy i finalnym rozgoryczeniem. Godne uwagi jest, że niezadowolony Klient raczej nie dołoży cegiełki do promocji nurtu na rynku.

Mam doświadczenia 20 lat współpracy okołoprojektowej w branży instalacyjnej i budowlanej. Dzięki temu oczywiście dysponuję przywilejem swobodnego wsparcia Inwestorów, generalnych wykonawców, firm instalacyjnych, a przede wszystkim projektantów wnętrz i małej architektury. Włączam się do projektu już na wczesnych etapach koncepcyjnych. Podczas gdy projektuję 3D i tworzę wizualizacje przestrzenne, także proponuję wkład techniczny w zakresie lokalizacji lub ekspozycji zbiorników i gablot. Dobieram technologię, materiały. Wytyczam doprowadzenie koniecznych podłączeń hydraulicznych i elektrycznych. Na koniec, jeśli potrzeba wyliczę koszty eksploatacyjne oraz wykonania dyskutowanego terrarium na zamówienie. W rezultacie jestem szeroko otwarty na chęć i gotowość Inwestora do jego aktywnego udziału w procesie projektowania i realizacji. Zawsze przystaję i pozostawiam przestrzeń.

Szeroki wybór materiałów naturalnych do budowy terrariów tropikalnych.
Szeroki wybór materiałów naturalnych do budowy terrariów tropikalnych.

Konsultacje techniczna w ramach wykonania terrarium na zamówienie.

Namawiam swoich Klientów na szerokie konsultacje projektu, choćby luźnych przemyśleń. Nawet jeśli przyszła inwestycja jest odległa. Zapisywanie notatek i minutek będzie suplementem zdrowej relacji Zamawiający – Wykonawca. Nie obawiam się odradzać Klientowi jego ryzykownych wyborów lub nietrafionych pomysłów. Jeśli uznam, że omawiana wizja jest wątpliwa i niesie ze sobą ryzyko, w jej miejsce postaram się dobrać kompromisowe rozwiązania do weryfikacji i ewentualnej dalszej obróbki. Pozyskanie do realizacji terrarium na zamówienie to jedno. Ale co innego końcowe zadowolenie Klienta i referencje. Nie mam wątpliwości, że nie jest sztuką zbudować i uruchomić zaawansowany projekt, którego dalsza regularna obsługa może się okazać ponad siły Użytkownika lub zatrudnionego Serwisanta. Wtedy poprowadzenie rozwoju do zadowalającego i efektownego finału już wcale takie oczywiste nie będzie.

Nie wskazane jest limitować budżet inwestycyjny, rezygnując lub ograniczając dalszą obsługę. Ograniczając de facto ilości roboczogodzin i nakładów na cele utrzymania projektu prowadzi do problemów. Może się okazać, że upatrzone w Internecie bajeczne zdjęcia podwodnych krain pozostaną jedynie w sferze marzeń. Co więcej bywają i takie scenariusze, gdzie możliwości przestrzenne, techniczne i swoboda finansowa Zamawiającego pozwalają na wdrożenie spektakularnego projektu. Tylko niedogadanie programu, oczekiwań, lub brak nadzoru i aktywnego udziału w efekcie poskutkuje niedociągnięciem końcowego efektu i zmarnowaniem potencjałów. Pozostaje frustracja po kolei wykonawcy, Klienta, fenomenalnych przestrzeni i architektury.

Dostawa i montaż terrarium na zamówienie.

Zapewniam niezbędne, odpowiedzialne i wspólnie z Klientem zaplanowanie i przygotowanie zadania. Już sama dyskusja o szansach i zagrożeniach projektu oraz jego dalszego utrzymania zapewni podstawę do opracowania celowej oferty. A więc szkieletu przyszłej umowy do realizacji spersonalizowanego wykonania terrarium lub akwarium na zamówienie. A te winny być dostosowane do indywidualnych potrzeb, możliwości lub umiejętności Klienta. W trakcie rozmów lub bezpośrednich spotkań ustalimy i zadecydujemy o architekturze, poziomie zaawansowania procesów podtrzymania życia. Określimy typy i orientację aranżacji, obsadzie, a także o przyszłej zbiornika obsłudze.

Dostawę i wykonanie terrariów na zamówienie realizuję w całej Polsce. A montaż, aranżację i uruchomienie zawsze dzielę na etapy nawet jeśli wiąże się to z wieloma wyjazdami do Klienta. Nie praktykuję dostaw i uruchomienia jednego dnia. Jako, że wtedy przy ograniczonym czasie i pośpiechu łatwo o pomyłkę lub braki materiałowe, nieodwracalną usterkę, czy niedopracowaną i skręcaną na kolanie aranżację. Projekty terrariów i akwariów naturalnych są długoterminowe i proces ich przygotowania wymaga czasu. Okres dojrzewania i wzrostu może trwać tygodnie, a nawet miesiące (zależnie od rodzaju biotopu i gatunków roślin). Zatem wychodzę z założenia, że dodatkowych kilka tygodni na precyzyjne zrealizowanie zadania nie powinno Klientowi robić różnicy.

Biurkowe terraria średnich wielkości także w wariancie półautomatycznym.
Biurkowe terraria średnich wielkości także w wariancie półautomatycznym.

Inżynieria w służbie terrarystyki roślinnej ? Czemu nie !

Natura inżyniera skłania mnie do planowania i uporządkowania niezbędnej technologii w szafkach lub pomieszczeniach technicznych. Procesy automatyczne wymagają wielu urządzeń oraz metrów orurowania i okablowania. Do tego bez schludnego ich wykonania łatwo o niezamierzone awarie, np. spowodowanie zalania podłogi. Ponadto, Użytkownik terrarium roślinnego powinien mieć komfort przeglądu i zapoznania z podstawami funkcjonowania układu. Dlatego też ład techniczny stawiam na równi z hardscapem czy doborem roślinności. Po uruchomieniu projektu terrarium każdy Klient może liczyć na uzgodniony w umowie okres obsługi kontrolnej lub zdalnych konsultacji bez opłat.

Oprócz projektu i wykonania zapewniam także obsługę serwisową zamówionego roślinnego akwarium lub tropikalnego terrarium, wdrożenie Klienta w całkowitą samodzielność higienizacji projektu lub wariant mieszany. W tym ostatnim Użytkownik wykonuje podstawowe, codzienne prace we własnym zakresie. Natomiast może liczyć na okresową obsługę bardziej skomplikowanych, niewdzięcznych, czy „brudnych” prac (np. czyszczenie filtrów) w ramach odpłatnych zleceń.

Ścienne, szklane terrarium roślin tropikalnych - wykonanie także w Twoim domu.
Ścienne, szklane terrarium roślin tropikalnych - wykonanie także w Twoim domu.

Współpraca w zakresie obsługi wykonanych terrariów na zamówienie.

Do współpracy przy projektach NATUREINHOUSE zaprosiłem Leszka Pałasiewicza. Leszek zawodowo pełni funkcję zakupowca, a po godzinach oddaje się zamiłowaniu do roślin i natury. Jest posiadaczem prywatnej kolekcji rzadkich i pięknych okazów roślin tropikalnych, storczyków, paproci, begonii, mchów. Jego mieszkanie wypełnia niezliczona ilość roślin, a zdjęcia jego eksponatów można znaleźć na Instagramie orchids_et_cetera. Leszek jest także znawcą mrówek, skakunów, ślimaków, prosionków i wijów. Dobrze mieć jego wsparcie i wiedzę z zakresu taksonomii roślin tropikalnych, ich indywidualnych wymagań. Cenię jego niespożyte chęci i czas poświęcania roślinom w pracowni i ich uprawie.

Nie wiesz jak wykonać terrariów, potrzebujesz pomocy i wsparcia technicznego w obsłudze akwarium dekoracyjnego, a lub chcesz porozmawiać o terrarium na zamówienie ? Zapraszam do kontaktu i pozostaję do dyspozycji.

STOKER Marek Marzoch

+48 660 578 797

marek.marzoch@natureinhouse.com