B03. Akwarium na zamówienie, projekt Wilanowska (R04)

R04. Wilanowska. Akwarium na zamówienie.

27.09.2022

Dzień dobry,

To jeden z pierwszych projektów, który zrealizowałem już pod nowym szyldem. Temat był mi znany jeszcze z poprzedniej działalności (w spółce), ale czas jego realizacji i wykonawstwa trafił na zmiany właścicielskie. Mimo mojego ustąpienia pierwszeństwa byłemu Wspólnikowi, Klient ostatecznie zmienił wykonawcę i zlecił dokończenie prac do NATUREINHOUSE – w zakresie zaprojektowania oraz dokończenia budowy 700-litrowego akwarium.

Projekt już na etapie koncepcji był bardzo ambitny, żeby nie powiedzieć kontrowersyjny – z uwagi na planowaną jego lokalizację, a także samą wielkość zbiornika. Wizją Inwestora było wykorzystanie akwarium w zabudowie meblowej jako ścianę działową pomiędzy holem a łazienką i prysznicem. Tak, akwarium w łazience ! Od samego początku przewidywał przezierne „okno” z masywną aranżacją i gęstą roślinnością akwarium. Projekt nie jest może z tych największych gabarytów, w końcu to niecałe 750-litrów, ale lokal mieszkalny jest względnie niedużej powierzchni. Obawiałem się, że zbiornik mocno zdominuje wąską przestrzeń holu, ale Klient nie ustępował ani o centymetr. I dobrze, bo koniec końców akwarium łączy w sobie – centralną oś mieszkania, wyważony rozmiar oraz tą unikalną funkcję, która wzbudzi zainteresowanie każdego gościa.

R04. Wilanowska. Mała architektura.

Kiedy dołączyłem do aktywnej realizacji na miejscu wykonane już byłby stelaże dolny i górny oraz akwarium z komorą przelewową. Dostęp do akwarium zaplanowano dwustronny. Od holu klasycznie uchylnym frontem płyty meblowej. Natomiast od strony łazienki wysuwana na solidnych przemysłowych szynach rama z przymocowaną ozdobną płytą kamienną. Konstrukcja po stronie prysznica waży dużo, ale spasowane do milimetra działa bez zarzutu i zachowuje szczelność. Akwarium jest dość głębokie i szerokie w podstawie, a jego optycznie wielostronna natura wymagała osiowej zabudowy aranżacji wewnętrznej. Zatem dostęp dwustronny, w tym przypadku także od łazienki jest absolutnym must have. Bez tego utrzymanie akwarium i higienizacja roślin byłoby niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe.

Wymiary akwarium: V735-litrów, L150 x W70 x H70cm

Specyfikacja techniczna:

Projekt od samego początku zakładał pełne wyposażenie, zatem – automatyczna dolewka i podmiana wody, oparta na sterowaniu czasowym elektrozaworem wody zimnej (w tym przypadku elektrozawór Aquamedic), produkcja wody z filtracji osmotycznej RO3 (100GDP), a także automatyczne dawkowanie nawozów (NMDP-5), sterowanie komputerem pH (Macro Aqua) dozowania CO2 z butli ciśnieniowej – były rzeczą oczywistą do zastosowania.

Zastanowienia i dyskusji wymagał dobór filtrów. Pierwotnie Klient postawił stanowcze oczekiwanie aby filtry były ciche. Całkiem zrozumiałe, tylko, że w tego typu technologii są też inne urządzenia, które bezgłośne nie są, a niektóre (cyklicznie, jak na przykład elektrozawór) są wręcz wyraźnie słyszalne. Ostatecznie Inwestor odpuścił i mogłem zastosować swoje klasyczne rozwiązanie do tej wielkości akwarium – kubły Fluval serii FX. Z uwagi na ograniczenia dostępnej przestrzeni pod akwarium wybór padł na 2 filtry FX4. W linii jednego z filtrów wpiąłem reaktor CO2 produkcji Aquamedic (Reactor 1000).

Z uwagi na naturę dwustronnego akwarium i w konsekwencji osiową aranżację wewnętrzną – oświetlenie składa się z dwóch osobnych belek. Wybór padł na Twinstar SP1200 – 2 lampy. Jako ich uzupełnienie są wysterowane kontrolerem trybu świt-zmierzch – od tego samego dostawcy lamp.

Inwestor jest pasjonatem roślin wszelkiej maści i na dość sporym tarasie uprawia rośliny balkonowe. Zatem zaproponowałem odzysk wody „zużytej” z  akwarium i jej retencję do celów podlewania roślin doniczkowych. Nadmiar wody z akwarium przelewa się do 40-litrowego zbiornika retencyjnego wyposażonego w zanurzeniową pompą do podłączenia węża ogrodowego. Nadmiar wody z drugiego stopnia oczywiście trafia do kanalizacji.

R04. Wilanowska. Schemat technologiczny.

Dostawa roślin akwariowych pochodziła z plantacji Stoffels:

Microsorium Thin Leaf

Microsorium Windelov

Anubias Nana Mini

Cryptocoryne Albida

Cryptocoryne Lucens

Cryptocoryne Petchii

Echinodorus Tenellus

 

oraz:

Eustralis Stellata

Ludwigia Arcuata

Rotala Wallichii

Staurogyne Repens

Bucephalandra Green Velvet

Nymphaea Tiger Lotus

Barclaya Longifolia

 

Jeśli chodzi o linię nawożenia to jestem stały w uczuciach – od wielu lat używam produktów Aquaforest i w tym przypadku nie było wyjątku – AF Macro, AF Micro, AF Carbo, AF Water Conditioner oraz AF Life Essence.

Wymienne wkłady do filtrów – Fluval Carbon oraz AF Anti Phosphate.

Klient aktywnie uczestniczył w procesie budowy i aranżacji akwarium, co było dobrym prognostykiem do przyszłej samodzielnej obsługi. Co prawda instalacje techniczne i zabudowa wewnętrznej aranżacji trwała kilka długi tygodni, ale dzięki temu spędziliśmy wiele godzin na rozmowach o ryzykach i szansach, a także trikach prowadzenia tak dużego zbiornika. W mojej ocenie zaowocowało to płynnym startem i bezproblemowym przejściem procesu dojrzewania. Użytkownik do dzisiaj sumiennie trzyma reżim i doskonale wywiązuje się z zaplanowanych zadań i prac higienizacyjnych akwarium.

PS. Od strony łazienki ostatecznie zamontowana została roleta zasłaniająca widok jej wnętrza od strony holu.

Praca ta została wysłana na coroczny konkurs IAPLC 2022 w którym zajęła przyjemne 738 miejsce.

R04. Wilanowska. IAPLC 2022, miejsce 738.

A oto co napisali o akwarium sami Inwestorzy po dostawie akwarium i jego założeniu:

„Pomysł na akwarium powstał wiele lat temu, a okazja na realizację planu nadarzyła się przy większym remoncie mieszkania. Centralna lokalizacja akwarium jest mocnym, dekoracyjnym akcentem, a jego życie codziennie przypomina o naszych pasjach związanych z wodą i nurkowaniem.” Zofia i Maciej

W przypadku zainteresowania podobną realizacją lub dyskusją okołoprojektową zapraszam do kontaktu.

STOKER MAREK MARZOCH

+48 660 578 797

MAREK.MARZOCH@NATUREINHOUSE.COM