Akwarium na zamówienie, aranżacja (B03).

Budowa słodkowodnego akwarium naturalnego.
Budowa słodkowodnego akwarium naturalnego.

Aranżacja akwarium na zamówienie.

Akwarium na zamówienie, które zrealizowałem jako jeden z pierwszych projektów już pod nowym szyldem. Chociaż temat był mi znany jeszcze z poprzedniej działalności (w spółce), to jednak czas jego realizacji i wykonawstwa trafił na zmiany właścicielskie. Mimo mojego ustąpienia pierwszeństwa byłemu Wspólnikowi, Klient ostatecznie zmienił wykonawcę i zlecił dokończenie prac i aranżację akwarium do NATUREINHOUSE. W rezultacie zrealizowałem zakres zaprojektowania oraz dokończenia budowy 700-litrowego akwarium.

Zakładanie roślinne akwarium 700l pojemności.
Zakładanie roślinne akwarium 700l pojemności.

Projektowanie akwarium na zamówienie w małej architekturze.

Projekt już na etapie koncepcji przede wszystkim był bardzo ambitny, żeby nie powiedzieć z całą pewnością kontrowersyjny. Powodem była oczywiście planowana jego lokalizację, a także sama wielkość zbiornika. Wynikiem wizji Inwestora było wykorzystanie akwarium w zabudowie meblowej jako ścianę działową pomiędzy holem a łazienką i prysznicem. Tak, akwarium w łazience ! Zatem od samego początku przewidywał przezierne „okno” z masywną aranżacją i gęstą roślinnością akwarium. Pomimo że projekt nie jest może z tych największych gabarytów, w końcu to niecałe 750-litrów, jednak lokal mieszkalny jest względnie niedużej powierzchni. Obawiałem się, że zbiornik mocno zdominuje wąską przestrzeń holu, ale Klient nie ustępował ani o centymetr. Reasumując, mała architektura wygląda świetnie, ponieważ finalnie akwarium łączy w sobie – centralną oś mieszkania, wyważony rozmiar oraz tą unikalną funkcję, która wzbudzi zainteresowanie każdego gościa. Brawo za odwagę.

Kiedy dołączyłem do aktywnej realizacji na miejscu były już uprzednio zamówione stelaże dolny i górny oraz akwarium z komorą przelewową. Dobrze, że dostęp do akwarium zaplanowano dwustronny. Z jednej strony, od holu przewidziano klasycznie uchylny front płyty meblowej. Natomiast od strony łazienki wysuwana na solidnych przemysłowych szynach rama z przymocowaną ozdobną płytą kamienną. Ostatecznie konstrukcja po stronie prysznica waży znacznie, jednak spasowana do milimetra działa bez zarzutu i zachowuje szczelność. Ponieważ akwarium jest dość głębokie i szerokie w podstawie, to jego optycznie tak czy owak wielostronna natura wymagała – osiowej – zabudowy aranżacji wewnętrznej, tj. hardscape’u. Zatem dostęp dwustronny, w tym przypadku także od łazienki jest absolutnym must have. Bez tego utrzymanie akwarium i higienizacja roślin byłoby niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe. Przede wszystkim należało zapewnić swobodny dostęp do wszystkich planowanych stref tej głębiny.

Planowanie zbiornika w architekturze mieszkania.
Planowanie zbiornika w architekturze mieszkania.

Specyfikacja techniczna zamówionego akwarium.

Wymiary akwarium: V735-litrów, L150 x W70 x H70cm

Projekt od samego początku zakładał pełne wyposażenie. W związku z tym na wyposażenie trafiły automatyczna dolewka i podmiana wody, oparta na sterowaniu czasowym elektrozaworem wody zimnej (w tym przypadku elektrozawór Aquamedic). Dalej produkcja wody z filtracji osmotycznej RO3 (100GDP). Konieczne również jest automatyczne dawkowanie nawozów (NMDP-5), sterowanie komputerem pH (Macro Aqua) dozowania CO2 z butli ciśnieniowej. Zatem wszystkie wymienione były oczywiste do zastosowania.

Schemat instalacji hydraulicznych i technologicznych.
Schemat instalacji hydraulicznych i technologicznych.

Nadfiltracja roślinnego akwarium.

Z pewnością zastanowienia i dyskusji wymagał dobór filtrów. Co prawda pierwotnie Klient postawił stanowcze oczekiwanie aby filtry były ciche. Całkiem zrozumiałe, tylko, że w tego typu technologii są też inne urządzenia, które bezgłośne nie są, a niektóre (cyklicznie, jak na przykład elektrozawór) są wręcz wyraźnie słyszalne. Koniec końców Inwestor odpuścił i mogłem zastosować swoje sprawdzone i klasyczne rozwiązanie do tej wielkości akwarium na zamówienie – kubły Fluval serii FX. Z uwagi na ograniczenia dostępnej przestrzeni pod akwarium wybór padł na 2 filtry FX4. Ostatecznie w linii jednego z filtrów wpiąłem reaktor CO2 produkcji Aquamedic (Reactor 1000).

Czy warto inwestować w droższe oświetleniu akwarium roślinnego ?

Z uwagi na naturę dwustronnego akwarium i w konsekwencji osiową aranżację wewnętrzną – oświetlenie wymagało z dwóch osobnych równoległych belek. Finalnie wybór padł na Twinstar SP1200 – 2 lampy. Jako ich uzupełnienie są wysterowane kontrolerem trybu świt-zmierzch – od tego samego dostawcy lamp.

Ciekawe rozwiązanie projektu i wykonania akwarium w łazience.
Ciekawe rozwiązanie projektu i wykonania akwarium w łazience.

Retencja wody zużytej na cele podlewania kwiatów domowych.

Ponieważ Inwestor jest pasjonatem roślin wszelkiej maści i na dość sporym tarasie uprawia rośliny balkonowe w zanadrzu miałem ciekawe rozwiązanie. Zaproponowałem odzysk wody „zużytej” z  akwarium i jej retencję do celów podlewania roślin doniczkowych. Zatem nadmiar wody z akwarium przelewa się do 40-litrowego zbiornika retencyjnego wyposażonego w zanurzeniową pompą do podłączenia węża ogrodowego. Nadmiar wody z drugiego stopnia ostatecznie trafia do kanalizacji.

Dobór roślin do naturalnego akwarium.

Dostawa roślin akwariowych pochodziła z plantacji Stoffels i przyniosła następujące rośliny. Microsorium Thin Leaf, Microsorium Windelov, Anubias Nana Mini, Cryptocoryne Albida, Cryptocoryne Lucens, Cryptocoryne Petchii, Echinodorus Tenellus. A także Eustralis Stellata, Ludwigia Arcuata, Rotala Wallichii, Staurogyne Repens, Bucephalandra Green Velvet, Nymphaea Tiger Lotus, Barclaya Longifolia.

Nawożenie i dodatki, czyli chemia w służbie akwarysty roślinnego.

Jeśli chodzi o linię nawożenia to jestem stały w uczuciach. Od wielu lat używam i rekomenduję Klientom przede wszystkim produkty AQUAFOREST. Oczywiście i w tym przypadku nie było wyjątku. Zatem linia płynów uzupełniających to akwarium na zamówienie zawiera AF Macro, AF Micro, AF Carbo, AF Water Conditioner oraz AF Life Essence.

Wymienne wkłady do filtrów – Fluval Carbon oraz AF Anti Phosphate.

Mimo zamówienia akwarium pod klucz mile widziany udział Klienta w budowie.

Potrzebuję zaznaczyć, że Klient mimo zamówienia akwarium pod klucz to aktywnie uczestniczył w procesie budowy i aranżacji akwarium. To było dobrym prognostykiem do przyszłej samodzielnej obsługi. Co prawda instalacje techniczne i zabudowa wewnętrznej aranżacji trwała kilka długi tygodni, jednak dzięki temu spędziliśmy wiele godzin na rozmowach o ryzykach i szansach. Oprócz tego przedyskutowaliśmy także triki prowadzenia tak dużego zbiornika. Obserwując jak obecnie rozwija się projekt, w mojej ocenie to ostatecznie zaowocowało płynnym startem i bezproblemowym przejściem procesu dojrzewania. Godne uwagi jest, że Użytkownik do dzisiaj sumiennie trzyma reżim i doskonale wywiązuje się z zaplanowanych zadań i prac higienizacyjnych akwarium.

PS. Koniec końców od strony łazienki finalnie zamontowana została roleta zasłaniająca widok jej wnętrza od strony holu. To było do przewidzenia, no ale cóż, uczymy się całe życie 😉

Jako zwieńczenie wspólnej pracy zdjęcie projektu zostało wysłane na coroczny konkurs IAPLC 2022, w  którym zajął przyjemne 738 miejsce.

Aquascaping - wykonanie akwarium w stylu naturalnym.
Aquascaping - wykonanie akwarium w stylu naturalnym.

Zadowolenie Klienta = polecenie do dalszy realizacji.

Na koniec oto co napisali o akwarium sami Inwestorzy po dostawie akwarium i jego założeniu:

„Pomysł na akwarium powstał wiele lat temu, a okazja na realizację planu nadarzyła się przy większym remoncie mieszkania. Centralna lokalizacja akwarium jest mocnym, dekoracyjnym akcentem, a jego życie codziennie przypomina o naszych pasjach związanych z wodą i nurkowaniem.” Zofia i Maciej

Podsumowując, w przypadku Państwa zainteresowania taką lub podobną realizacją i aranżacją lub chociażby wczesną dyskusją okołoprojektową dotyczącą akwarium na zamówienie – zapraszam do kontaktu.

STOKER MAREK MARZOCH

+48 660 578 797

MAREK.MARZOCH@NATUREINHOUSE.COM