Akwarium 500l – wymiary i możliwości (B06)

Założenie i aranżacja wewnętrzna akwarium 500l.

Akwarium 500l pojemności w sam raz kawałek podwodnego świata.

Dla jednych wielkie, dla innych nieduże – akwarium 500l – jakie gabaryty zbiornika wybrać ? Nie jest to mały zbiornik, ale obecne możliwości pozwalają na wykonanie akwariów nawet kilkukrotnie większych. I nie chodzi jedynie o samo klejenie szkła, ale także o technologię, która ułatwiają utrzymanie dużych i bardzo dużych akwariów. Przemysłowe rozwiązania weszły mocno także w akwarystykę i pozwalają ograniczyć ilość prac niezbędnych przy akwarium.

W przypadku akwarium w gotowym zestawie, tj. z szafką i pokrywą z oświetleniem, wymiary są z góry określone. Zwykle są wąskie w podstawie, za to dłuższe i wyższe. Wstawiane do pokoju jako niezależny mebel o niewielkim zakresie narzuconych kolorów i wzorów. Natomiast w przypadku wykonaniu akwarium 500l na wymiar – Inwestor ma dosyć sporą swobodę w wyborze. Reasumując, Klient indywidualnie zamawia zarówno kształt, proporcje i wymiary zbiornika, a koniec końców także zabudowę meblową.

Wymiary i typy akwariów do zaprojektowania.

Jakie warianty kształtów akwarium 500l ?

Pojemność akwarium 500l do 600l jest już na tyle duża, że można się pokusić o jego wkomponowanie w aranżacją wewnętrznej pomieszczenia. O ile oczywiście zbiornik zostanie uwzględniony na etapie projektowania lub budowy samego lokalu. Jest to zbiornik raczej do mniejszych i średnich pokoi, lub do pomieszczeń większych, ale z minimalistyczną zabudową. W salonie rzędu 25-40m2 nie ma ryzyka że zdominuje przestrzeń, ani w niej nie zginie. Akwarium tej pojemności śmiało można planować do salonu, gabinetu, pokoju gościnnego lub w ramach segmentu szafy w przedpokoju, holu lub poczekalni.

Akwarium wolnostojące.

Wolnostojące 500 litrowe akwarium otwarte jest ciekawym wariantem. Będzie idealne dla tych którzy potrzebują czuć i mieć bezpośredni kontakt z wodnym akwenem. Obserwacja głębi od góry, fizyczny kontakt z ciekawskimi rybami oraz wyrastające po korzeniach stylu Mizube rośliny. Chyba nie trzeba opisywać wrażeń i doznań, dodając do tego jeszcze oświetlenie wiszące. Ale takie rozwiązanie ma zarówno zalety jak i wady. Niewątpliwą zaletą jest sama uroda otwartego akwarium oraz zwiększona wilgotność w pomieszczeniu. Wadą są natomiast refleksy od nieprzesłoniętego oświetlenia. Ponadto, nie jest to rekomendowana opcja dla posiadaczy kotów i małych dzieci. Nieosłonięty zbiornik może być miejscem wodowania różnych przedmiotów po zwierzę domowe włącznie.

Proponuję wymiary L150 x W60 x H60cm lub L180 x W55 x H55cm.

Otwarte akwarium w stylu Mizube.

Dalej, propozycja akwarium 500l w zabudowie meblowej.

Akwarium w zabudowie meblowej typu jamnik jest dobrym rozwiązaniem do pomieszczeń z długą zabudową meblową. Wąski, niski za to długi zbiornik będzie doskonałym środowiskiem dla małych ryb ławicowych. Natomiast aranżacja wewnętrzna może zostać wykonana zarówno z kamieni naturalnych jak i korzeni w stylu Ryuboku. W przypadku akwarium 500l w zabudowie przede wszystkim rekomenduję, aby fronty nachodziły 3-5cm na zbiornik. Bez wątpienia cele są dwa. Po pierwsze osłonięcie od światła na granicy tafli wody. Po drugie, godnym uwagi jest częściowe zasłonięcie podłoża. Wspomniane tego typu projekty mają już dość sporo przestrzeni technicznej. O ile są ku temu przygotowania hydrauliczne swobodnie można zaprojektować i wykonać automatyczną podmianę i uzupełnianie wody.

Przykładowe wymiary L220 x W45 x H50cm lub wymienione wcześniej L180 x W55 x H55cm, ale zabudowane.

Wizualizacja zbiornika typu jamnik w zabudowie meblowej.

Na koniec przykład akwarium wielostronnego.

Wielostronne akwarium 500l typu kostka lub słupek – zwykle zlokalizowane jest w otwartej kuchni lub jadalni. Czasem doklejone do słupa nośnego poniekąd w naturalny sposób go ukrywając, a przynajmniej odciągając uwagę. Jednocześnie, forma wielostronnego mebla może równie dobrze służyć jako fałszywa ścianka oddzielająca lub element wyspy kuchennej. Podczas gdy zawężamy podstawę akwarium wtedy możemy zwiększyć wysokość zbiornika. Pojemność 500 litrów na kostkę to z pewnością dość dużo. Zatem można się pokusić o osiową aranżację wysokich korzeni. Oczywiste jest, że wysokie rezerwuary są świetnym środowiskiem dla skalarów. Należy jednak pamiętać, że wysokie akwarium mogą sprawić sporo problemów z jego higienizacją dna. Co prawda dorosły mężczyzna ma znaczny zasięg ramienia, ale oprócz zasięgu ważne jest także widzieć co się robi. Ponadto mocno rekomenduję zapewnienie dostępu od góry przynajmniej z dwóch przeciwnych stron.

Wymiary dla tego rozwiązania na przykład L80 x W80 x H80cm lub L120 x W60 x H80cm.

Koncepcja i projekt w kuchni lub jadalni.

Podsumowując, wykonuję na zamówienie akwaria 500l i większe. Zatem ofertuję projekt, dostawę, montaż z instalacjami oraz uruchomienie akwarium pod klucz. W przypadku zainteresowania zapraszam do kontaktu.

STOKER MAREK MARZOCH

+48 660 578 797

MAREK.MARZOCH@NATUREINHOUSE.COM