Czy akwarium pojemności 1000l i większej jest dedykowane tylko doświadczonym akwarystom ?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Faktem jest, że akwarium 1000l w domu będzie wymagało nakładów pracy na jego higienizację. Zwłaszcza, jeśli będzie to akwarium roślinne. To nie podlega dyskusji. Ale wcale niewiele mniej będzie potrzebował zbiornik 500l czy 250l. Z drugiej strony to wcale nie oznacza, że Inwestor będzie potrzebował ślęczeć nad akwarium całymi dniami. Z premedytacją napisałem „na higienizację” a nie na utrzymanie. Przewrotnie im mniej grzebiemy w samym akwarium tym mniej obsługowe akwarium się staje. Ale pewien określony zestaw prac musi zostać wykonany.

Duże akwarium 1000l w domu to już wyzwanie, ale to wcale nie jest misja niewykonalna.

Wystarczy systematyczność, a akwarium roślinne nawet tak duże jak 1000l będzie cieszyło oko w domu, bezsprzecznie. Do prac porządkowych przede wszystkim należą – regularne czyszczenie filtrów, okresowe odmulanie roślin i plaży (jeśli występuje). Ponadto konieczne jest usuwanie martwej materii oraz pilnowanie zasobów płynów zasilających słup wody. Bezsprzecznie najbardziej istotne jest metodyczne podmienianie i uzupełnianie wody w akwarium. I ten ostatni punkt wymaga co tygodniowego zaangażowania. Chyba, że akwarium zostanie zautomatyzowane.

Czy akwarium roślinne można zaprogramować i wysterować ?

I na to pytanie również nie ma definitywnej odpowiedzi. Można zautomatyzować i zaprogramować produkcję, podmianę i uzupełnianie świeżej wody w akwarium 1000l w domu. Dalej, nie jest problemem regulacja i dozowanie płynów oraz CO2 dla wzrostu roślin w akwarium. Oczywiście sterowanie oświetleniem również jest proste. Ale koniec końców filtry same się nie oczyszczą, a rośliny same nie przytną. Zatem niezależnie jak wiele Zamawiający zainwestuje na etapie budowy i tak bez właściwej obsługi i higienizacji ryzykuje problemy.

Przy roślinnym akwarium 1000l i większym przydaje się intuicja.

Czyli wracam do pierwszego pytania – czy jest to projekt dla doświadczonego akwarysty. Z jednej strony tak, jako, że systematyczne prace zmniejszają problemy w akwarium, zatem relatywnie ograniczają ilość prac ogółem. Z drugiej strony Inwestor zawsze może się posiłkować zleceniem odpłatnego serwisu i utrzymania akwarium w domu. W takim przypadku przenosi całość prac i odpowiedzialności na firmę obsługującą projekt, a samemu może się jedynie cieszyć z urodziwego akwarium.

Obsługa serwisowa, czyli nie musisz się grzebać w brudnej pracy przy roślinnym akwarium w domu.

Jeśli rozważają Państwo wykonanie dużego akwarium 1000l, ale mają pytania lub wątpliwości – wtedy zapraszam do śmiałego kontaktu. Chętnie wdrożę w temat oraz podpowiem czego unikać oraz jak sobie ułatwić projekt, aby był łatwy w przyszłej obsłudze.

 

Dla odmiany klimatu zapraszam do zapoznania się z koncepcją pionowego terrarium dla kameleona. Idealne do pokoju młodzieżowego, ale nie tylko.

https://www.natureinhouse.com/2023/04/03/jak-zrobic-terrarium-dla-kameleona/

 

Oczywiście zapraszam także do obserwowania kanału Youtube.

https://www.youtube.com/@natureinhouse

Akwarium 1000l w domu

R02. Projekt „Pruszków”

V1155L x L350 x W60 x H55cm

Terminowa umowa na rewitalizację akwarium roślinnego z doposażeniem w automatyczne nawożenie.

Zaprojektowanie, dostawa i montaż 1000l akwarium słodkowodnego w zabudowie meblowej do salonu. Zaprojektowanie, dostawa i montaż 1000l akwarium słodkowodnego w zabudowie meblowej do salonu.