Dekoracyjne akwarium na wymiar, czyli zbiornik krojony na miarę i potrzeby Zamawiającego.

Dzisiejsze możliwości techniczne oraz wielu wysokiej jakości szklarzy umożliwia zamówienie dekoracyjnego akwarium na wymiar. Nawet wielkie gabaryty zbiorników są fizycznie możliwe do wykonania. Typowe szklane blaty mają maksymalną długość 360cm, co z kolei ogranicza maksymalną długość klasycznego zbiornika. Jednak będąc szczery osobiście nie spotkałem się z dłuższym niż 3m akwarium. Co nie znaczy, że takiego nie można zamówić i wykonać. Natomiast z punktu widzenia Inwestora istotne jest, że może sobie pozwolić na zaprojektowanie i zamówienie dekoracyjne akwarium na wymiar z dokładnością do 1mm. Przy aranżacji wnętrza nowoczesnych przestrzeni precyzyjne wykonanie zabudowy meblowej w tym dekoracji roślinnego akwarium lub terrarium jest bardzo ważne.

Kształty niby dowolne, ale ciśnienie słupa wody narzuca pewne ograniczenia.

Ograniczeń dotyczących gabarytów akwarium dekoracyjnego na wymiar jest kilka. Pierwszym bez wątpienia jest wysokość akwarium, czyli wynikowe ciśnienie słupa wody oddziałujące na szyby. To z kolei wpływa na maksymalną długość frontów akwarium. Do tego należy wprowadzić zmienną grubość szkła. I właściwie te trzy czynniki określają konieczność lub nie zastosowania i wklejenia podłużnych i poprzecznych wzmocnień. Akwarium na wymiar bez wzmocnień ma swoją urodę i zalety. Jednak przy dużych i bardzo dużych pojemnościach mogą się okazać nieuniknione. W pewnych zakresach można balansować grubością szyby, co przekłada się na niższą cenę, ale kosztem zastosowania wzmocnień. A te zmniejszają urodę i użytkowanie samego akwarium dekoracyjnego.

Jak wysokie może być akwarium i jak to wpływa na jego obsługę ?

Wydaje się, że akwarium dekoracyjne wysokości 1m i wyższe będą się prezentować wspaniale. Owszem wizualnie trudno sobie wyobrazić lepszy ekran widowiska pełnego życia ryb i roślin. Jednak tak wymiarowo wysokie akwarium szybko może szybko stać się koszmarem w zakresie jego obsługi przez Użytkownika. Proszę sobie wyobrazić konieczność dosięgnięcia dna celem jego higienizacji. Inwestorom, zwłaszcza płci męskiej wydaje się, że skoro mają długi zasięg ramienia to dosięgną dna. Owszem w pełnym rozpięciu niejeden ma 90 cm długości od pachy do dłoni, ale jest jeden wpływający szczegół. Mianowicie konieczność obserwowania prac jakie się pod wodą prowadzi. Zatem niezbędne jest równoczesne pochylenie się do frontowej szyby. A wtedy zasięg owego ramienia skraca się dramatycznie.

Natura akwarium jednostronna lub wielostronna także determinuje jego wymiary.

Kolejnym czynnikiem z pewnością jest ewentualna przezierność akwarium oraz ilustronny dostęp. Jeśli rozważany jest jednostronne z dostępem również jednostronnym to po rozwagę należy wziąć kombinację zarówno wysokości ale i szerokości w podstawie. Dlaczego ? Podobnie jak przy poprzednim punkcie chodzi o zasięg ręki i możliwość dosięgnięcia najdalszego punktu dnia. Akwarium dekoracyjne na wymiar niewysokie rzędu 70cm, za to szerokie rzędu 60cm i dość luźnej aranżacji – również utrudni dostęp i higienizację dna.

Nietypowe wymiary na życzenie Inwestora.

Zdarza się również, że Inwestor dobiera wymiary akwarium do wolnych przestrzeni, wypełniając w ten sposób braki w zabudowie. To jest bodaj najmniej fartowny dobór. Powstają takie kwiatki jak długie akwarium, ale np. 20cm szerokości. Potencjalny zamawiający pyta – czy można takie wykonać ? Zbiornik oczywiście, że można. Ale wykonanie jakiejś sensownej aranżacji w tak wąskiej przestrzeni stanowi już poważny problem, aby zadowolić Klienta. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości do gabarytów oraz kształtu planowanego akwarium dekoracyjnego skontaktuj się ze mną. Dobrze jest skonsultować aspekty techniczne zanim nieodwracalny projekt wejdzie w fazę realizacji.

 

Poniżej koncepcja wielostronnego, otwartego akwarium naturalnego, idealnego dla stylu Mizube:

https://www.natureinhouse.com/2023/04/03/zakladanie-akwarium-naturalne/

 

Zapraszam również do kanału Youtube.

https://www.youtube.com/@natureinhouse

Dekoracyjne akwarium na wymiar

R04. Projekt „Wilanowska”

V735L x L150 x W70 x H70cm

Zaprojektowanie i dokończenie budowy akwarium roślinnego, z aranżacją wewnętrzną, uruchomieniem oraz doradztwem w zakresie utrzymania.

Projekt, budowa i aranżacja roślinnego, dekoracyjnego akwarium 700l na wymiar oraz na indywidualne zamówienie. Projekt, budowa i aranżacja roślinnego, dekoracyjnego akwarium 700l na wymiar oraz na indywidualne zamówienie.