Gdzie leży granica pomiędzy akwarium roślinnym, a akwarium z roślinami ?

Czy zbiornik z kilkoma kryptokorynami i anubiasem na korzeniu będzie nowoczesnym akwarium roślinnym ? A może odwrotnie, czy akwarium wielogatunkowe musi koniecznie być roślinne ? Wielu początkujących akwarystów marzy o posiadaniu nowoczesnego akwarium pełnego zdrowych i krzewiących się roślin. Fakt, że taki duży projekt, np. akwarium 800l – stanowi zarówno wspaniałą dekorację pokoju, a także zajęcie dla pasjonata i hobbysty. Jednak, wielu na akwarium patrzy jak na akwen dla ich wymarzonych ryb oraz innych podwodnych kreatur. Myślę, że w tym miejscu można śmiało rozdzielić definicje, a zatem dalszy fokus działania oraz kroki w budowie akwarium słodkowodnego.

Nowoczesne akwarium roślinne 800l tam gdzie ryby są tylko dodatkiem do krajobrazu.

Kiedy dla Użytkownika ważniejsze od gatunków ryb jest zieleń roślin lub/oraz ich aranżacja wtedy możemy mówić o akwarium roślinnym. Wtedy plan i projekt akwarium, dobór wyposażenia i materiałów do budowy hardscape’u oraz poszukiwanie wymarzonego układu korzeni lub kamieni – są dedykowane pod akwarium roślinne, jak w przypadku prezentowanego akwarium 800l. W takim przypadku, zwykle ryby dobiera się na końcu. Chociaż nie zawsze tak jest. Ale jeśli tak, to ich wielkość, kształt, zwyczaje, czy strefy przebywania powinny być skorelowane z samą aranżacją akwarium. Wszystko to dla uzyskania ładu i porządku. Oczywiste jest, że duże osobniki po pierwsze mogą niszczyć rośliny, a po drugie mogą zwyczajnie nie pasować rozmiarem do samego hardscape’u. To wcale nie jest niemożliwe, aby pomysł, wkład pracy i funduszy w budowę kapitalnej aranżacji zniweczyć nieodpowiednimi i problematycznymi rybami.

Jakie ryby do akwarium naturalnego ?

Aby ludzkie oko odbierało pełną harmonię nowoczesnego akwarium roślinnego to dobrane ryby powinny zostać ograniczone do kilku gatunków. Inaczej wyjdzie „zupa rybna”. Do podwodnych krajobrazów imitujących przydenne rewiry najlepiej pasują ryby ławicowe. Ale to także nie jest reguła. Zwłaszcza, że gatunków rzeczywiście utrzymujących ławicę jest dość niewiele. No chyba, że do dużego akwarium 800l wprowadzimy duże ryby, np. skalary. Wtedy jest możliwe, że mniejsze osobniki żyjąc w strachu przed większymi będą się trzymały razem, poniekąd w ławicy. Jednak akwarium ma cieszyć Użytkownika, więc nie jest wykluczony dobór według własnego uznania. Ot chociażby wiele rozmaitych i kolorowych rybek pod kątem dzieci. Chociaż wtedy to będzie bardziej akwarium wielogatunkowe, ogólne, niż akwarium roślinne.

Wielogatunkowy zbiornik z roślinami akwariowymi.

Jeśli Inwestor jest wielbicielem ryb akwariowych, ich różnorodności, zwyczajów lub życia, w sensie ruchu to wtedy jego głównym celem są ryby. I mimo, że takie akwarium nadal może być udekorowane roślinami to trudno jest je nazywać akwarium roślinnym. Dlaczego ? Chociażby dlatego, że specyfikacja techniczna oraz wyposażenie akwarium roślinnego będzie odmiennie inne. Oczywiste jest, że nowoczesne akwarium roślinne wielkości 800l wymaga zasilania słupa wody zarówno płynnymi nawozami jak i dozowaniem CO2. Te z kolei nie są zbyt zdrowe dla ryb, przynajmniej nie dla wszystkich. I teraz, decydując się na akwarium wielogatunkowe, w którym to rośliny są jedynie dekoracją, można się pokusić na uproszczenie jego technologii. W konsekwencji ograniczenie wyposażenia limituje zakres możliwych do zasiedlenia roślin.

Projektowanie i zakładanie nowoczesnego akwarium roślinnego lub wielogatunkowego akwarium słodkowodnego.

Reasumując, w akwarium roślinnym, na tym przykładzie o pojemności 800l – powinno udać się hodować niemal każdy gatunek roślin akwariowych. Niemal jest tutaj słowem kluczem, ponieważ konfiguracja wyposażenia i wkład czasowy w higienizację akwarium przy niektórych gatunkach jest wymagany. W przypadku zainteresowania zapraszam do kontaktu telefonicznej lub mailowego. Chętnie odpowiem na pytania, przygotuję koncepcję oraz wycenę ewentualnej realizacji.

 

Poniżej link do podobnego alternatywnego projektu dużego terrarium szklanego:

https://www.natureinhouse.com/2022/12/21/projekt-szklane-terrarium/

 

Ponadto zapraszam do obserwowania Social Media:

https://www.instagram.com/terrariumtropikalne/

https://www.facebook.com/terrariumtropikalne

Nowoczesne akwarium roślinne 800l

R01. Projekt „Złotokłos”

V870L x L207 x W60 x H70cm

Projekt i wykonanie dostawy, montażu i uruchomienia akwarium roślinnego, w wariancie pełnej automatyki.

Projekt i założenie nowoczesnego 800l akwarium roślinnego w stylu naturalnym z aranżacją korzenną z mangrowca. Projekt i założenie nowoczesnego 800l akwarium roślinnego w stylu naturalnym z aranżacją korzenną z mangrowca.