Budowa akwarium narożnego wielostronnego, nie tylko wstawienie gotowca.

Z zakładaniem i budową akwarium, jest całkiem podobnie jak z budową domu – w którym do wykonania są fundamenty, mury, izolacja, instalacje, dalej wykończenie i wyposażenie wnętrza. Na koniec wprowadzenie do niego życia, czyli przyszłych mieszkańców. Podobnie, budowa akwarium np. narożnego podobnie wiąże się z koniecznością przemyślenia podstawy nośnej zbiornik, doborem szkła oraz jego grubości, instalacjami hydraulicznymi oraz oświetlenia, względnie procesów automatycznych. Kontynuując, oczywiście mamy wykonanie aranżacji wewnętrznej, jego uruchomienie oraz asekuracja i dopilnowanie procesu dojrzewania akwarium. W tym czasie również wprowadzamy do akwarium zwierzęta, czyli umowne życie. Mówiąc o budowie zamiast „wstawieniu” akwarium mam na myśli oczywiście o duże akwarium, na wymiar, o skomplikowanym kształcie. Dlatego dobrym tego przykładem jest właśnie narożne akwarium wielostronne w kształcie litery „L”.

Akwarium narożne kojarzy się z obiektem wyłącznie do kąta pomieszczenia.

Faktem jest, że na rynku są dostępne narożne zestawy akwarium z szafką i pokrywą. Takie są zwyczajowo przeznaczone do rogu niemal każdego pokoju. Rozważając geometrię takiego zbiornika możemy przyjąć, że jego boczne szyby tworzą kąt ostry. Obserwacyjną jest zwykle jedna frontowa panoramiczna, profilowana. Natomiast do aranżowanego na wymiar lokalu czasem potrzeba wykonać akwarium narożne o kącie rozwartym 270 deg. Takie może mieć kilka frontów dostępnych dla Użytkownika i jest wtedy akwarium wielostronnym. W takim przypadku zwykle jest przyległe do zabudowy meblowej lub słupa podpierającego strop. Nie ma na rynku takich gotowych rozwiązań i konieczna jest budowa akwarium od podstaw. Z uwagi na konieczność spasowania z zabudową, warto rozważyć zamówienie akwarium wraz z projektem.

Budujemy narożne akwarium wielostronne – na co zwrócić uwagę ?

Na dobry początek warto uzgodnić z dostawcą czy dno akwarium będzie jednolite, czy klejone. Jeśli klejone to należy pamiętać o wklejonej listwie kryjącej łączenie. To z kolei niesie za sobą konieczność zapewnienia blendy zabudowy meblowej nachodzącej na akwarium dołem (i górą) na kilka centymetrów. Powody są klasyczne, tj. zasłonięcie podłoża oraz prześwitu pomiędzy lustrem wody a krawędzią akwarium, ale w tym przypadku także zasłonięcie owej wklejonej listwy dna. W zależności od wielkości budowanego akwarium narożnego istotne jest zapewnienie jego idealnie równej podstawy. Takie z natury wieloboczne i szerokie akwarium może wymagać dwuczęściowego stelaża. A ten musi być idealnie wypoziomowany oraz powinien posiadać gruby blat. W przeciwnym wypadku nierówny rozkład naprężenia i ciśnienia słupa wody może doprowadzić do rozszczelnienia łącznia lub pęknięcia dna.

Narożne akwarium w kształcie „L” potrzebuje równomiernej dystrybucji płynów.

Budowane akwarium wielostronne ma nieregularny kształt i może przysporzyć problemów. Główne to występowanie wielu stref o niskich stężeniach CO2 lub wysokich stężeniach niepożądanych związków rozkładu. Aby temu przeciwdziałać rekomenduję mocną nadfiltrację oraz koniecznie dozowanie dwutlenku węgla rozpuszczanego w zewnętrznym reaktorze. Reaktor wpięty oczywiście w układ filtracyjny, tak aby zawartość CO2 była niesiona całym strumieniem wody z filtra. Podobnie jeśli chodzi o dostarczanie roślinom składników odżywczych w postaci nawozów oraz wody czystej w ramach podmiany wody. Najlepiej jeśli wszystkie płyny są podawane do układu hydraulicznego i wylotu z filtra. W przypadku większych zbiorników narożnych wskazane jest rozważenie nawet dwóch niezależnych filtrów. Wszystko celem zapewnienia w miarę równomiernego składu wody.

Budowa akwarium wielostronnego narożnego ciekawą alternatywą do klasycznych akwariów.

W większości zakresu wykonania takiego narożnego akwarium jest ono zbieżne do standardowych ich rozmiarów i kształtów. Natomiast naprawdę warto przemyśleć układ hydrauliczny akwarium, jako, że po wykonaniu i zabudowie to rzadko kiedy jest możliwość i miejsce na modyfikację. W przypadku Państwa wątpliwości lub pytań do technologii lub samej budowy akwarium narożnego zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Chętnie udzielę wskazówek, a może zdecydują się Państwo zlecić projekt, dostawę i założenie akwarium do NATUREINHOUSE.

 

Poniżej link do podobnej koncepcji projektu dużego akwarium w zabudowie meblowej:

https://www.natureinhouse.com/2023/04/04/duze-dwustronne-akwarium-w-zabudowie/

 

Zapraszam do zapoznania się z efektem mojej pracy na zdjęciach i filmach Social Mediów:

https://www.instagram.com/terrariumtropikalne/

https://www.facebook.com/terrariumtropikalne

Budowa akwarium narożnego wielostronnego

R05. Projekt „Grochów”

V460L x L100 x W100 x H60cm (62.5 x 37.5cm)

Akwarium roślinne w zabudowie meblowej. Projekt, dostawa, montaż i obsługa serwisowa.

Zaprojektowanie i budowa wielostronnego akwarium słodkowodnego w stylu naturalnym do salonu w mieszkaniu. Zaprojektowanie i budowa wielostronnego akwarium słodkowodnego w stylu naturalnym do salonu w mieszkaniu.