Zakładanie akwarium naturalnego, dla jednych przyjemność dla innych pole bitwy.

Dla doświadczonego aquascaper’a założenie akwarium może być zabawą i czystą przyjemnością. Głównie dlatego, że dysponując nabytą wiedzą, wprawą i sprawnością nie potrzebuje specjalnie się rozwodzić nad prawidłowym doborem technologii, czy materiałów. Wtedy natomiast może czerpać czystą przyjemność z samego procesu zakładania akwarium naturalnego krok po kroku. I to niezależnie czy buduje je dla siebie, czy wykonuje akwarium na zamówienie. Należy jednak pamiętać, że założenie akwarium nie kończy się na zalaniu jego wodą i podłączeniu urządzeń do prądu. Niebywale istotną wagę ma utrzymanie i higienizacja akwarium w dalszych jego fazach rozwoju.

Co innego amatorskie założenie akwarium we własnym zakresie.

Oczywiście, w Internecie można znaleźć mnóstwo informacji, poradników i przepisów jak założyć własne akwarium naturalne. Natomiast jak to zwykle bywa – im więcej opiniodawców tym więcej różnych teorii polecanych i rekomendowanych. Praktycznie jak w każdej dziedzinie tak i w akwarystyce mistrzostwo osiąga się realizując kolejne projekty. Nie ma innej drogi. A także nie ma pojęcia talentu, czy wybitnych umiejętności. Owszem, można mieć oko i sprawne dłonie artysty do tworzenia wspaniałych aranżacji wewnętrznych i kompozycji rośliny, ale umówmy się i do tego potrzebne jest wypracowane doświadczenie. Zatem zakładając pierwsze akwarium naturalne można, a może nawet i trzeba popełnić błędy i wyczerpać limit porażek. Dlaczego tak twierdzę ?

Ponieważ warto poznać siłę, możliwości i warunki występowania i rozwoju wroga jakim są akwariowe glony.

Przyczyn porażek i nieudanych startów założonego akwarium może być wiele. Skutków i konsekwencji niewiele mniej i to one są dokuczliwe, a czasem nieodwracalne. Należą do nich – brak wzrostu i obumieranie roślin, występowanie glonów i ich plagi, zdychanie ryb i innych mieszkańców akwarium naturalnego. O niewydajnej technologii nie wspominam nawet. Dzwonią do mnie Klienci z pytaniami o porady przy zakładaniu akwarium naturalnego. Wtedy skupiam się raczej na tym czego powinni unikać, niż dawać rady którą drogą podążać. Nie ma uniwersalnego wzoru ani przepisu na założenie doskonałego akwarium. Tym bardziej, że sama definicja doskonałości może być różnie postrzegana. Dla jednych ważne będzie zdrowie ryb akwariowych, dla innych kondycja i przyrost masy zielonej. Jeszcze inni będą się fascynować głównie aranżacją, czyli hardscape’em.

Konfiguracji docelowego projektu akwariowego może być bardzo wiele.

Zanim zaczniesz realizować kroki ku założeniu akwarium spróbuj zaczerpnąć wiedzy i zrobić sobie notatki, których będziesz się trzymać stale. Dobrze jest mieć przekonanie co celu jaki chcesz osiągnąć oraz ryzyka jakie możesz na tej drodze napotkać. Akwarium naturalne jest habitatem żywego środowiska. Na wiele procesów w nim zachodzących nie mamy lub mamy jedynie pośredni wpływ. Mniej więcej wygląda to tak, że o sprzyjających do wzrostu warunkach decyduje mniej czynników niż wpływających negatywnie. Owszem na końcu osi doskonałości są dodatkowe, nazwijmy je bonusowe działania, aktywności, dodatkowe stymulatory, które mogą dać jeszcze więcej urody akwarium. Przykładem, może być wybarwianie roślin poprzez regulację nawozów. Względnie mogą to być wyrastające z akwarium rośliny przechodzące do formy emersyjnej. Jednak początkujący akwaryści popełniają klasyczny błąd koncentrując się właśnie na tych dodatkowych działaniach, zapominając, bądź pomijają podstawy higienizacji lub przeciwdziałania.

Jakie nawozy do akwarium naturalnego są najlepsze ?

Przy okazji zakładania akwariów to jedno z najczęściej spotykanych pytań, a jakże nietrafnych lub bezcelowych. To jeden z wielu czynników, na których akwarysta skupia się zupełnie niepotrzebnie. To wcale nie nawozy, a przynajmniej nie bezpośrednio rzutują na kondycję roślin akwariowych lub limitowanie glonów. Podobnie jest z rodzajem i barwą świetlówek lub poszukiwaniem lepszego rozwiązania pomiędzy filtrem kubełkowym a sumpem. Reasumując, jeśli zmierzasz do samodzielnego założenia akwarium naturalnego i potrzebujesz wskazówek – zapytaj czego nie robić w akwarium po jego uruchomieniu. Uwierz mi, że ograniczając nadgorliwe działania można uzyskać bardzo zadowalający efekt ładnego, dekoracyjnego akwarium.

 

Przykład realizacji zamówienia akwarium na wymiar pod linkiem:

https://www.natureinhouse.com/2023/04/02/akwarium-roslinne-nowoczesne-800l/

 

Zapraszam do kontaktu i obserwowania kanału na Youtube:

https://www.youtube.com/@natureinhouse

C06. Zakładanie akwarium naturalnego na wymiar. Wielostronny zbiornik otwarty, idealny dla aranżacji korzennych stylu Mizube.

Zakładanie roślinnego akwarium z korzenną aranżacją typu Mizube.