Wykonanie terrarium na zamówienie (B01).

NATUREINHOUSE zajmuje się projektowaniem i zakładaniem roślinnych terrariów tropikalnych.
NATUREINHOUSE zajmuje się projektowaniem i zakładaniem roślinnych terrariów tropikalnych.

Wykonanie terrarium na zamówienie - projekt, dostawa, instalacje oraz uruchomienie roślinnego terrarium tropikalnego.

Rozmawiając z znajomymi, rodziną, Klientami i przypadkowymi osobami często spotykam opinie „nie mam w domu roślin, bo ususzę nawet kaktusa” lub „jak to robisz, że masz taki ładne kwiaty ?”. Będąc zupełnie szczery, to wcale nie jest wielka sztuka ususzyć „kaktusa”. Chociaż winą jest raczej przelanie i/lub nieodpowiednio dobrane podłoże w doniczce. Czyli zwyczajnie niewłaściwe przygotowanie do hodowli lub uprawy. Ale niech rzuci kamieniem ten hodowca, nawet profesjonalny, któremu nigdy nie zdarzało się stracić swoich okazów z podobnych powodów. Zakładam się, że nie ma takich. Umiejętność stabilizowania, zapewnienia rozwoju i wyciągnięcia atrybutów urody z kwiatów – niezależnie czy doniczkowych, akwariowych czy roślin w terrarium – jak w większości profesji – jest sumą zainwestowanych doświadczeń, przerobionej pracy oraz odwagi do podejmowanych decyzji.

Dzień dobry, nazywam się Marek Marzoch i jestem pomysłodawcą, założycielem i wykonawcą powołanego do życia w 2020 roku brandu NATUREINHOUSE. Moją specjalizującą jest projektowanie i wykonawstwo habitatów żywych roślin egzotycznych w ramach wyposażenia i dekoracji wnętrz.

Głównym zadaniem przedsięwzięcia jest aktywna promocja i rozwój wielkogabarytowej terrarystyki, a przede wszystkim realizacja ciekawych zadań projektowych i wykonawczych w obszarach roślinnych terrariów tropikalnych oraz dekoracyjnych akwariów naturalnych. Prawdopodobnie wielu z Was powie – nic nowego – prawda ? Owszem, na rynku jest wiele działających firm akwarystycznych i doświadczonych aquascaperów i terrascaperów. Moim atutem jest własny model obsługi Klienta i wykonawstwa spersonalizowanego zamówienia. Dostawa akwarium, czy wykonanie szklanego terrarium nie musi ograniczać się do oklepanych lub systemowych rozwiązań, określonego i sztywnego typoszeregu rozmiarów, czy powtarzanych aranżacji wewnętrznych. Obecnie mamy dostępny na rynku szeroki zakres materiałów budowlanych, dekoracyjnych, przydatnych nowoczesnych technologii, firm wytwórczych i poddostawców. A jeśli do tego dodamy dużą dozę niezwykłej wyobraźni projektantów wnętrz to w efekcie otrzymujecie Państwo szansę na realizację unikatowego projektu roślinnego – żywej dekoracji – cieszącej oko długie lata.

Wykonanie terrarium na wymiar pod indywidualne zamówienie Klienta.
Wykonanie terrarium na wymiar pod indywidualne zamówienie Klienta.

Czy warto zlecić realizację terrarium na zamówienie spersonalizowane ?

Z wieloletnich obserwacji rynku akwarystycznego wnioskuję, że Zamawiający często nie mają pojęcia czy zlecone zadanie będzie uszyte na ich miarę. Z jednej strony, całkiem słusznie obawiają się o końcowy efekt. Z drugiej zaś, Zlecający ma prawo nie znać się na terrascapingu (lub aquascapingu), czy na specyfice i technologii wiwarium lub paludarium. Zgoda. Jednak oddając prace z pominięciem własnego wkładu i wytycznych, a wybierając ofertę na podstawie ładnego zdjęcia w portfolio wykonawcy – ryzykuje, że nominowany wykonawca zrobi projekt wygodny i łatwy dla siebie samego, a niekoniecznie spektakularny dla Zamawiającego. Podczas gdy przesadna wiara w powodzenie i lekkomyślne podejście „zlecam wykonanie terrarium i zdaję się na Państwa” w dalszych etapach może skutkować niedopowiedzeniem, szeregiem zmartwień, niespełnieniem oczekiwań od projektu. Dalej, w konsekwencji zmarnowaniem zainwestowanych funduszy i finalnym rozgoryczeniem. Logiczne, że niezadowolony lub rozczarowany Klient raczej nie dołoży cegiełki do promocji nurtu, ani marketingu szeptanego.

Dzięki bezcennemu doświadczeniu już ponad 20 lat współpracy okołoprojektowej w branży instalacyjnej i budowlanej – dysponuję przywilejem swobodnej komunikacji z Inwestorami, generalnymi wykonawcami, firmami instalacyjnymi, a przede wszystkim projektantami i architektami wnętrz. Lubię włączać się do projektu już na wczesnych etapach koncepcyjnych. Projektuję 3D i tworzę wizualizacje przestrzenne, proponuję wkład techniczny w zakresie lokacji i ekspozycji zbiorników lub gablot. Dobieram technologię, materiały i rozwiązania techniczne. Wytyczam doprowadzenie koniecznych podłączeń hydraulicznych i elektrycznych. Na koniec, jeśli potrzeba wyliczam koszty eksploatacyjne oraz przygotowuję kosztorysy dyskutowanych terrariów na zamówienie, czy akwariów na wymiar. O ile Inwestor wyraża chęci i zainteresowanie, jestem otwarty i pozostawiam przestrzeń dla jego aktywności i udziału w realizacji projektu.

Szeroki wybór materiałów naturalnych do budowy terrariów tropikalnych.
Szeroki wybór materiałów naturalnych do budowy terrariów tropikalnych.

Konsultacje techniczna w ramach wykonania terrarium na zamówienie.

Namawiam swoich Klientów na szerokie konsultacje ram i założeń projektu, a nawet luźnych przemyśleń, niezależnie jak przyszła inwestycja jest odległa. Zapisywanie notatek i sporządzanie minutek będzie suplementem zdrowej relacji Zamawiający – Wykonawca. Nie obawiam się odradzać Klientowi jego ryzykownych wyborów lub nietrafionych pomysłów. Jeśli dyskutowana wizja projektu terrarium lub akwarium będzie wątpliwa lub niosła ze sobą ryzyko to w jej miejsce postaram się dobrać alternatywne rozwiązanie. Osiągniecie kompromisu to jedynie kwestia chęci, dwustronnej weryfikacji do dalszej obróbki zadania. Pozyskanie zlecenia na założenie akwarium słodkowodnego nie jest wielkim wyczynem, ale wypełnienie potrzeb i końcowe zadowolenie Klienta to zupełnie inny poziom w skali trudności. Widziałem wiele dużych projektów akwariów roślinnych, których dalsza regularna obsługa okazywała się na granicy lub ponad siły i możliwości Użytkownika. Wtedy wyprowadzenie projektu do zadowalającego i efektownego finału i osiągnięcia efektu „WOW!” już wcale oczywiste nie jest.

Projekty budowy terrariów roślin tropikalnych czy zakładania akwariów stylów naturalnych do tanich nie należą. Limitowanie budżetu inwestycyjnego, redukcja technologiczna, rezygnacja lub ograniczenie dalszej obsługi, czyli de facto ilości roboczogodzin i nakładów utrzymania kondycji i zdrowia roślin – zwykle prowadzi do problemów. Może się okazać, że upatrzone w Internecie bajeczne zdjęcia podwodnych krain pozostaną jedynie w sferze marzeń. Co ciekawe bywają i odwrotne scenariusze, kiedy możliwości przestrzenne, techniczne i swoboda finansowa Zamawiającego pozwala na wdrożenie spektakularnego projektu. Tylko niedogadanie programu, oczekiwań, lub brak nadzoru i aktywnego udziału w efekcie skutkuje niedociągnięciem końcowego efektu i zmarnowaniem potencjałów. W przypadku wątpliwości do finansowania zawsze chętnie przygotowuję dwie lub trzy wyceny w zależności od stopnia zaawansowania projektu terrarium i możliwego osiągnięcia końcowego efektu.

Co wchodzi w zakres zlecenia projektu terrarium na wymiar ?

Zapewniam niezbędne, odpowiedzialne i wspólnie z Klientem zaplanowanie i przygotowanie zadania. Już sama dyskusja o szansach i zagrożeniach projektu oraz jego dalszego utrzymania zapewni podstawę ramowej oferty. A ta będzie szkieletem przyszłej umowy na budowę paludarium, wiwarium lub innego typu habitatu roślinnego. W trakcie rozmów lub bezpośrednich spotkań ustalamy architekturę, poziom zaawansowania procesów i systemów podtrzymania życia. Określamy typ i orientację aranżacji, wstępną obsadę, a także, co w moje ocenie kluczowe dla długoterminowego powodzenia – omawiamy przyszłą obsługę terrarium. Wykonanie wielkogabarytowego terrarium lub akwarium prawie zawsze wiąże się z jego trwałym umocowaniem w małej architekturze. Dużych obiektów nie można o tak zlikwidować bo nie spełniają oczekiwań. Zatem powinny być dostosowane do spersonalizowanych potrzeb, ale głównie możliwości i umiejętności Klienta lub docelowego Użytkownika. Nie przechodzą mi przez gardło słowa „to nie moja wina”. W zakres zamówienia terrarium wchodzi moja długoterminowa odpowiedzialność wizerunkowa nawet jeśli nie realizuję serwisu i obsługi terrarium.

Projektowanie i zakładanie terrariów realizuję w całej Polsce. Dostawę, montaż, aranżację i uruchomienie zawsze dzielę na etapy, nawet jeśli wiąże się to z wieloma przyjazdami do Klienta. Nie praktykuję dowozu i uruchomienia jednego dnia ponieważ przy ograniczonym czasie i pośpiechu łatwo o pomyłkę lub braki materiałowe, nieodwracalną usterkę, czy niedopracowaną i skręcaną na kolanie aranżację. To nie moja bajka. Projekty dekoracji roślinnych terrariów i akwariów naturalnych są długoterminowe i proces ich przygotowania i rozwoju wymaga czasu. Okres dojrzewania i wzrostu może trwać tygodnie, a nawet miesiące (zależnie od rodzaju biotopu i gatunków roślin). Zatem wychodzę z założenia, że dodatkowych kilka tygodni na precyzyjne zrealizowanie projektu nie powinno Klientowi robić różnicy.

Biurkowe terraria średnich wielkości także w wariancie półautomatycznym.
Biurkowe terraria średnich wielkości także w wariancie półautomatycznym.

Inżynieria w służbie terrarium roślinnego lub dekoracyjnego akwarium ? Czemu nie !

Natura inżyniera skłania mnie do planowania i uporządkowania niezbędnej technologii wiwarium lub paludarium w szafkach i pomieszczeniach technicznych. Procesy automatyczne wymagają wielu urządzeń oraz metrów orurowania hydraulicznego i okablowania elektrycznego. Bez schludnego ich ułożenia łatwo o niezamierzone awarie, np. zerwania wężyka i spowodowanie zalania podłogi. Ponadto, Użytkownik tropikalnego terrarium roślinnego powinien mieć komfort przeglądu i zapoznania z podstawami funkcjonowania układu. Dlatego też ład techniczny stawiam na równi z hardscapem czy doborem roślinności. Po uruchomieniu projektu terrarium każdy Klient może liczyć na uzgodniony w umowie okres obsługi startowej i kontrolnej lub zdalnych konsultacji – bez dodatkowych opłat.

Oprócz projektu i założenia terrarium na zamówienie zapewniam także jego obsługę serwisową, lub wdrożenie Użytkownika w samodzielną higienizacji projektu. W grę wchodzi również wariant mieszany. W tym ostatnim Zamawiający wykonuje podstawowe, codzienne prace we własnym zakresie. Natomiast obsługę bardziej skomplikowane, niewdzięczne, czy „brudne” prace (np. czyszczenie filtrów) podzleca w ramach odpłatnej umowy serwisowej.

Ścienne, szklane terrarium roślin tropikalnych - wykonanie także w Twoim domu.
Ścienne, szklane terrarium roślin tropikalnych - wykonanie także w Twoim domu.

Współpraca w zakresie obsługi pracowni terrariów roślinnych.

Do współpracy przy projektach NATUREINHOUSE zaprosiłem Leszka Pałasiewicza. Leszek zawodowo pełni funkcję zakupowca, a po godzinach oddaje się zamiłowaniu do roślin i natury. Jest posiadaczem prywatnej kolekcji rzadkich i pięknych okazów roślin tropikalnych, storczyków, paproci, begonii, mchów. Jego mieszkanie wypełnia niezliczona ilość roślin, a zdjęcia jego eksponatów można znaleźć na Instagramie orchids_et_cetera. Leszek jest także znawcą mrówek, skakunów, ślimaków, prosionków i wijów. Dobrze mieć jego wsparcie i wiedzę z zakresu taksonomii roślin tropikalnych, ich indywidualnych wymagań. Cenię jego niespożyte chęci i czas poświęcania roślinom w pracowni i ich uprawie.

Nie wiesz jak wykonać terrarium typu wiwarium lub paludarium ? Potrzebujesz pomocy i wsparcia technicznego przy obsłudze dekoracyjnego akwarium roślinnego ? Chcesz porozmawiać o zamówieniu terrarium na wymiar ? Zapraszam do kontaktu. Pozostaję do dyspozycji.

Marek Marzoch

+48 660 578 797

marek.marzoch@natureinhouse.com