Mediocalcar pygmaea (E72)

Mediocalcar pygmaea

Mediocalcar pygmaea występujący także pod nazwą Mediocalcar crassifolium jest jednym z najmniejszych miniaturowych storczyków. Wielkość rośliny nie przekracza 2-2.5cm wysokości. W naturze występuje w Nowej Gwinei i jest typowym epifitem zamieszkującym konary wysokich drzew. Nie przepada za bezpośrednią ekspozycją światła natomiast dobrze znosi bardziej wilgotne warunki. Orchidea tworzy zwarte skupiska, aczkolwiek umiarkowanie wolne tempo przyrostu dyskwalifikuje ją na trawnik w terrarium.

W warunkach sztucznej uprawy Mediocalcar pygmaea można utrzymywać zarówno na wiszącym korku jak i w doniczce na mocno porowatym podłożu w orientacji horyzontalnej. Dosyć dobrze radzi sobie w warunkach podwyższonej wilgotności dlatego śmiało można ją utrzymać w zamkniętym paludarium roślinnym. Natomiast wtedy należy okresowo oczyszczać roślinę z porastających ją mchów. W pracowni roślin tropikalnych utrzymuję ten okaz zarówno w gablotach uprawowych jak i terrariach roślin miniaturowych, w tym oczywiście w orchidarium.

W warunkach domowych Mediocalcar pygmaea można hodować w zamkniętym paludarium roślinnym, przy czym ważne jest zapewnienie roślinie stałego dopływu świeżego powietrza.