Stelis mystax (E51)

Stelis mystax

Stelis mystax występujący także pod nazwą Pleurothallis mystax jest miniaturowym storczykiem z podrodziny epidendronowe (Epidendroideae). W naturze występuje w umiarkowanym klimacie Panamy Ameryki Centralnej oraz Południowej. Jest bardzo ładną rośliną o regularnych i kształtnych liściach w kolorze soczystej zieleni. Jednocześnie charakteryzuje się niezwykłym kwiatem przypominającym żagiel lub wąsy, dlatego wśród znawców orchidea nazywana jest żartobliwie Mustached Pleurothallis. Wielkość kwiatu jest całkiem spora jak na tak małą roślinę i sięga 4-5cm.

Jest rośliną kolekcjonerską do uprawy w orchidariach lub terrarium roślinnym typu wiwarium. Wymaga temperatury około 20 deg C, wilgotności rzędu 80%, średniej mocy oświetlenia i ruchu powietrza w gablocie. W pracowni roślin tropikalnych zakwitła do tej pory tylko raz i z uwagi na osobliwy kształt kwiatostanu o mały włos bym przegapił tą przyjemność. W warunkach zamkniętego terrarium lub szklanej gabloty uprawowej można ten storczyk utrzymywać zarówno w orientacji pionowej jak i poziomej. Pionowa sprzyja bardziej ekspozycji kwiatu.

Stelis mystax jest unikalnym miniaturowym storczykiem o wyjątkowym kształcie kwiatostanu do szklanego terrarium roślinnego.