Aranżacja akwarium na zamówienie (B03)(R04).

Efekt końcowy wykonania zlecenia akwarium roślinnego na wymiar.
Efekt końcowy wykonania zlecenia akwarium roślinnego na wymiar.

Zlecenie dokończenia prac i wykonanie akwarium roślinnego.

To dekoracyjne akwarium na zamówienie, które miałem przyjemność zrealizować było jednym z pierwszych projektów pod szyldem NATUREINHOUSE. Chociaż temat był mi znany jeszcze z poprzedniej działalności, to jednak czas jego realizacji i wykonania trafił na zmiany właścicielskie w spółce. Mimo ustąpienia pierwszeństwa byłemu Wspólnikowi, Klient ostatecznie zmienił wykonawcę i powierzył dokończenie prac i aranżację akwarium mnie. W rezultacie zrealizowałem zakres zaprojektowania oraz dokończenia budowy 700-litrowego akwarium roślinnego.

Zdrowe rośliny akwariowe esencją dekoracji żywego habitatu w każdym domu lub mieszkaniu.
Zdrowe rośliny akwariowe esencją dekoracji żywego habitatu w każdym domu lub mieszkaniu.

Mała architektura zamówionego dekoracyjnego akwarium słodkowodnego.

Projekt już na etapie koncepcji był mega ambitny, żeby nie powiedzieć kontrowersyjny. Powodem była jego lokalizacja, a także wielkość zbiornika. Wizją Inwestora było wykorzystanie akwarium w zabudowie meblowej jako ścianę działową pomiędzy holem a… łazienką i prysznicem. Tak, akwarium w łazience ! Od samego początku Klient przewidywał przezierny projekt z masywną aranżacją akwarium oraz gęstą roślinnością, w miarę możliwości zasłaniającą wnętrze łazienki. Mimo mojego osobistego oporu Inwestor widać miał pełne przekonanie do idei i nie chciał nawet słyszeć o zmianie lokalizacji. Faktem jest, że to jedyne miejsce w mieszkaniu dla tak dużego akwarium. Pomimo że zbiornik nie jest może tych największych gabarytów, w końcu to niecałe 750-litrów to w tym akurat lokalu względnie niedużej powierzchni stanowi największy obiekt dekoracyjny. Przyznam, że obawiałem się, że akwarium mocno zdominuje wąską przestrzeń holu, ale Klient nie ustępował ani o centymetr. Finalnie  przestrzeń wygląda świetnie, a to dekoracyjne akwarium na zamówienie łączy w sobie – centralną oś mieszkania, wyważony rozmiar, kapitalną aranżację akwarium oraz tą unikalną funkcję, która wzbudzi zainteresowanie każdego gościa. Brawo za odwagę !

Kiedy dołączyłem do aktywnej realizacji tego akwarium naturalnego na miejscu były już uprzednio zamówione stelaże dolny i górny oraz akwarium z komorą przelewową – wykonane przez poprzedników. Dobrze, że dostęp do zbiornika zapewniono dwustronny. Z jednej strony, od holu przewidziano klasycznie uchylny front płyty meblowej. Natomiast od strony łazienki wysuwana na solidnych szynach rama z przymocowaną ozdobną płytą kamienną. Prowadnice zastosowania przemysłowego mają udźwig 50kg na 1 szynę ! Zatem obawa o funkcjonalność tej klatki w klatce była niepotrzebna. Konstrukcja po stronie prysznica waży kilkadziesiąt kilogramów, a jednak została spasowana do milimetra i działa bez zarzutu. A co zdecydowanie najważniejsze to zachowuje szczelność. Ponieważ akwarium jest dość głębokie i szerokie w podstawie, to jego optycznie tak czy owak wielostronna natura wymagała – osiowej – zabudowy wewnętrznej aranżacji akwarium – hardscape’u. Zatem dostęp dwustronny do tak szerokiego w podstawie i wysokiego habitatu jest absolutnym must have. Bez tego utrzymanie zamówionego akwarium i roślin oraz aranżacji higienizacja byłoby niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe. Przede wszystkim należało zapewnić swobodny dostęp do wszystkich planowanych stref tej głębiny akwarium dekoracyjnego.

Planowanie i projektowanie zbiornika akwarium w małej architekturze lokalu mieszkalnego.
Planowanie i projektowanie zbiornika akwarium w małej architekturze lokalu mieszkalnego.

Specyfikacja techniczna zamówionego akwarium dekoracyjnego.

Wymiary akwarium: V735-litrów, L150 x W70 x H70cm

Projekt dekoracyjnego akwarium na zamówienie od samego początku zakładał pełne jego oprzyrządowanie. W związku z tym na wyposażenie trafiły automatyczna dolewka i podmiana wody – oparta na sterowaniu czasowym elektrozaworem wody zimnej (w tym przypadku elektrozawór Aquamedic). Produkcja wody oparta została klasycznie na filtracji osmotycznej RO3 (100GDP). Wśród akcesoriów znalazło się oczywiście także automatyczne podawanie nawozów (dozownik NMDP-5), komputer sterowania pH (Macro Aqua), czyli dozowania dwutlenku węgla CO2 z butli ciśnieniowej. Wiele z tych technologii jest już powszednia i chętnie stosowana w nowoczesnych akwariach naturalnych.

Schemat instalacji hydraulicznych i technologicznych akwarium roślinnego.
Schemat instalacji hydraulicznych i technologicznych akwarium roślinnego.

Nadfiltracja słodkowodnego roślinnego akwarium na zamówienie.

Chwili zastanowienia i dyskusji wymagał dobór filtrów mających obsłużyć zamówione akwarium. Pierwotnie Klient stanowczo oczekiwał aby filtry były ciche. Całkiem zrozumiałe, tylko, że wśród akcesoriów i wyposażenia akwarium roślinnego, są urządzenia cyklicznie nawet głośniejsze od filtrów. Ostatecznie Inwestor nieco odpuścił swoje wymagania i mogłem zastosować sprawdzone i moje ulubione rozwiązanie do tej wielkości akwarium dekoracyjnego, tj. kubły Fluval serii FX. Z uwagi na ograniczenia dostępnej przestrzeni pod akwarium wybór padł na dwa filtry FX4. W linii jednego z nich wpiąłem reaktor CO2 (Aquamedic, Reactor 1000) do nasycania strumienia wody dwutlenkiem węgla.

Oświetlenie dekoracyjnego akwarium roślinnego ?

Z uwagi na dwustronną i narożną naturę zamówionego akwarium, a więc w konsekwencji osiową aranżację wewnętrzną – oświetlenie wymagało dwóch osobnych równoległych belek. Dlaczego ? Osiowa i dość wysoka aranżacja (przypominam, że miała na celu zasłonięcie łazienki) byłaby naturalną barierą dla światła w przypadku pojedynczej, choćby mocnej belki lub panelu. Oba fronty zwyczajnie byłyby niedoświetlone w dolnych partiach. Finalnie wybór padł na koreańskie lampy wiszące Twinstar SP1200 – 2 sztuki. Są wysterowane kontrolerem trybu świt-zmierzch – od tego samego dostawcy lamp. Jednak przyznam, że te sterowniki, mimo, że spełniają zadanie to grzeją się potwornie i nie mam do nich przekonania. Obecnie w innym projekcie z Twinstarami testuję inny wielokanałowy sterownik i wiele sobie po nim obiecuję.

Ciekawe rozwiązanie projektu i wykonania dwustronnego akwarium w łazience.
Ciekawe rozwiązanie projektu i wykonania dwustronnego akwarium w łazience.

Retencja wody zużytej z akwarium na cele podlewania kwiatów domowych.

Ponieważ Zamawiający jest pasjonatem roślin wszelkiej maści i na dość sporym tarasie uprawia rośliny balkonowe to w zanadrzu miałem dla niego ciekawe rozwiązanie. Zaproponowałem odzysk wody zużytej z jej podmiany oraz retencję na cele podlewania kwiatów doniczkowych. Zatem nadmiar wody z akwarium przelewa się do 40-litrowego zbiornika retencyjnego w układzie kaskady. Rezerwuar ten jest wyposażonego w zanurzeniową pompę do podłączenia węża ogrodowego. Nadmiar wody z drugiego stopnia (czyli tego zbiornika) ostatecznie trafia do kanalizacji. To jest czwarty projekt z retencją wody zużytej.

Dobór roślin do naturalnego akwarium na zamówienie.

Dostawa roślin akwariowych pochodziła z plantacji Stoffels i obejmowała następujące rośliny. Microsorium Thin Leaf, Microsorium Windelov, Anubias Nana Mini, Cryptocoryne Albida, Cryptocoryne Lucens, Cryptocoryne Petchii, Echinodorus Tenellus. A także Eustralis Stellata, Ludwigia Arcuata, Rotala Wallichii, Staurogyne Repens, Bucephalandra Green Velvet, Nymphaea Tiger Lotus, Barclaya Longifolia. Chociaż dzisiaj w zbiorniku rośnie wiele więcej gatunków i odmian, jako, że Użytkownik rozwija aktywnie swoją pasję i zaszczepia kolejne rośliny już we własnym zakresie.

Nawożenie i dodatki, czyli chemia w służbie zakładanego akwarium dekoracyjnego.

Dyskutując o linii nawożenia to jestem stały w uczuciach. Od wielu lat stosuję i rekomenduję swoim Klientom produkty AQUAFOREST. Zatem i w tym przypadku nie było wyjątku. Linia płynów uzupełniających to akwarium obejmuje AF Macro, AF Micro, AF Carbo, AF Water Conditioner oraz AF Life Essence.

Wymienne wkłady do filtrów – Fluval Carbon oraz AF Anti Phosphate.

Mimo zamówienia akwarium włącznie z aranżacją mile widziany jest udział Klienta w budowie.

Potrzebuję zaznaczyć, że Klient mimo zlecenia całego zakresu włącznie z aranżacją akwarium pod klucz to aktywnie uczestniczył w procesie budowy. To było dobrym prognostykiem do przyszłej samodzielnej obsługi. Co prawda instalacje techniczne i zabudowa wewnętrznej aranżacji trwała kilka długi tygodni, jednak dzięki temu spędziliśmy wiele godzin na rozmowach o ryzykach i szansach. Oprócz tego przedyskutowaliśmy także triki prowadzenia tak dużego zbiornika. Obserwując jak obecnie rozwija się projekt, w mojej ocenie ten wspólny czas ostatecznie zaowocował płynnym startem i bezproblemowym przejściem procesu dojrzewania. Godne uwagi jest, że Użytkownik do dzisiaj sumiennie trzyma reżim i doskonale wywiązuje się z zaplanowanych zadań i prac higienizacyjnych akwarium.

PS. Koniec końców od strony łazienki finalnie zamontowana została roleta zasłaniająca widok jej wnętrza od strony holu. To było do przewidzenia, no ale cóż, uczymy się całe życie 😉

Jako zwieńczenie wspólnej pracy zdjęcie projektu zostało wysłane na coroczny konkurs IAPLC 2022, w  którym zajął przyjemne 738 miejsce.

Aquascaping - wykonanie akwarium w stylu naturalnym.
Aquascaping - wykonanie akwarium w stylu naturalnym.

Zadowolenie Klienta = polecenie do dalszych realizacji i potencjalnych zamówień kolejnych akwariów.

Na koniec oto co napisali o swoim dekoracyjnym akwarium sami Inwestorzy po jego dostawie i założeniu:

„Pomysł na akwarium powstał wiele lat temu, a okazja na realizację planu nadarzyła się przy większym remoncie mieszkania. Centralna lokalizacja akwarium jest mocnym, dekoracyjnym akcentem, a jego życie codziennie przypomina o naszych pasjach związanych z wodą i nurkowaniem.” Zofia i Maciej

Podsumowując, ten projekt był wyzwaniem. Po pierwsze akwarium z kominem za którego rozwiązaniem nie przepadam. Po drugie szeroki w podstawie i głęboki zbiornik do tego na dość wysokim stelażu. Wcale nie mało wymagający Klient. Ale nie żałuję ani godziny spędzonej przy realizacji tej aranżacji akwarium na zamówienie.