Terrarium na zamówienie

Miniaturowe odmiany paproci uzupełniają prawie każde terrarium roślin tropikalnych.
Miniaturowe odmiany paproci uzupełniają prawie każde terrarium roślin tropikalnych.

Terrarium na zamówienie, czyli spersonalizowany projekt roślinnego habitatu tropikalnego.

Specjalizacją pracowni roślin tropikalnych NATUREINHOUSE jest projektowanie i zakładanie słodkowodnych akwariów i tropikalnych terrariów na zamówienie, czyli egzotycznych dekoracji wnętrz lokali mieszkalnych, biurowych, a także użytkowych. Głównym celem przedsięwzięcia jest promocja i rozwój rynku poprzez aktywny udział w wielkogabarytowym wykonawstwie jakościowym, w tym w wdrażaniu i udoskonalaniu nowych technologii oraz rozwiązań materiałowych. Być może wielu z Was powie, że to nic nowego – prawda ? Owszem, przyznaję, że na rynku krajowym jest obecnie spory wybór działających firm i sklepów akwarystycznych oraz terrarystycznych, a także wielu doświadczonych aquascaperów i terrascaperów. Uważam jednak, że z nowoczesną filozofią prowadzenia działalności gospodarczej mam wiele nowego i odmiennego do zaproponowania w branży.

Moimi atutami są własny model obsługi Klienta, projektowanie personalizowane oraz własne finansowanie budowy. Patrząc z punktu widzenia Zamawiającego uważam wymienione za cenne i pożądane w współczesnym rynku deweloperskim i wyposażenia wnętrz. Kiedy już Inwestor dysponuje środkami na budowę domu lub zakup i aranżację apartamentu mieszkalnego zaczyna rozważać w jakich przestrzeniach najchętniej by się odnalazł. Wtedy po kolei analizuje rozwiązania wygodne, funkcjonalne, ergonomiczne, a coraz częściej również ładne i unikalne. Przychodzi moment, kiedy Klient staje przed dylematem. Chęć uzyskania wymarzonego efektu zwykle potrzebuje podeprzeć znacznym nakładem inwestycyjnym. A do tego nierzadko uzasadnione obawy o wykonanie na zgodność z projektem oraz wiarygodność samego podwykonawcy tylko zwiększają kaliber oczekującej decyzji.

No bo z czym się Państwu kojarzy pojęcie akwarium czy terrarium na zamówienie ? Zaryzykuję stwierdzenie, że wielu z Was pomyśli o przesyłce kurierskiej z szklanym zbiornikiem i plastykowymi ozdobami w środku. Otóż tak było kiedyś. Obecnie marzenia o akwarium na zamówienie czy terrarium na wymiar nie muszą ograniczać się do oklepanych lub systemowych rozwiązań, sztywnego i limitowanego typoszeregu rozmiarów, czy powtarzanych i sztucznych aranżacji wewnętrznych. Współcześnie mamy dostęp do szerokiego rynku materiałów budowlanych, dekoracyjnych, przydatnych nowoczesnych technologii, firm wytwórczych i poddostawców. A jeśli do tego dodamy dużą szczyptę niezwykłej wyobraźni projektantów wnętrz to w efekcie otrzymacie Państwo szansę na realizację spektakularnego projektu żywego habitatu roślinnego cieszącego oko bardzo długie lata.

Dzień dobry, nazywam się Marek Marzoch i jestem pomysłodawcą, założycielem i głównym wykonawcą powołanej do życia na początku 2020 roku autorskiej pracowni roślin tropikalnych pod brandem NATUREINHOUSE.

Rozmawiając z znajomymi, rodziną, Klientami i przypadkowymi osobami często spotykam opinie „nie mam w domu roślin, bo ususzę nawet kaktusa” lub „jak to robisz, że masz taki ładne kwiaty ?”. Będąc zupełnie szczery, to wcale nie jest wielka sztuka ususzyć „kaktusa”. Chociaż winą jest raczej przelanie i/lub nieodpowiednio dobrane podłoże w doniczce. Czyli zwyczajnie niewłaściwe przygotowanie do hodowli lub uprawy. I niech pierwszy rzuci kamieniem ten hodowca, nawet profesjonalny, któremu nigdy nie zdarzyło się stracić okazów z podobnych powodów. Uwierzcie mi proszę, że nie ma takich.

Umiejętność stabilizowania, zapewnienia rozwoju i wyciągnięcia esencji z urody roślin i ich kwiatów jak w większości innych profesji jest sumą zainwestowanych doświadczeń, nakładów pracy oraz odwagi w podejmowaniu przemyślanych decyzji. Oczywiście zdarzają się losowe przypadki, mniej lub bardziej celowe zaniedbania, bywają plagi szkodników niekoniecznie od nas zależne, czy coś tak naturalnego jak sezonowość klimatu i wtedy również ponosimy straty. Badanie tej dosyć wąskiej chimerycznej granicy pomiędzy wegetacją a deterioracją roślin zielonych jest moją osobistą pasją i praktyką od lat. Pytacie Państwo z jakiego powodu ? Ponieważ to ciekawe. To wyznaczanie nowych celów i dążenie do uzyskania nurtujących odpowiedzi na często deprymujące zagadnienia. Kiedy mam wybór to preferuję skomplikowaną walkę ponad błyskawiczny sukces za niską cenę.

Realizując projekt akwarium lub terrarium na zamówienie u Klienta mam doskonałą okazję zmierzyć się z indywidualnymi siłami natury ograniczonej do skali mikro. I mam na myśli nie tylko oddziaływania własne samego habitatu roślinnego, ale także wpływ czynników zewnętrznych najbliższego otoczenia. A to nie zawsze jest łagodne ani życzliwe. Oprócz klasycznych przeszkód i przeciwieństw fizycznych jak wysoka temperatura powietrza spotykam także losowe nad którymi nie mam kontroli, a także i ludzkie na które z kolei mam umiarkowany wpływ. Losowe to mogą być zaniki energii elektrycznej w mniej zurbanizowanych miejscowościach. Ludzkie z kolei to nieświadoma dywersja ze strony Użytkownika polegająca na okresowym lub trwałym zaniechaniu pielęgnacji projektu.

Hardscape, czyli korzenna aranżacja wewnętrzna tropikalnego terrarium na zamówienie.
Hardscape, czyli korzenna aranżacja wewnętrzna tropikalnego terrarium na zamówienie.

Czy warto zlecić realizację terrarium na zamówienie spersonalizowane ?

Z wieloletnich obserwacji rynku wykonawczego wnioskuję, że większość Inwestorów nie ma pewności, ani przekonania czy zlecone akwarium lub terrarium na zamówienie zostaną uszyte na ich miarę lub potrzeby. Całkiem słusznie i prawidłowo, jeśli się obawiają o końcowy efekt, sam bym tak miał, ale bywają i tacy sprawiający wrażenie, że jest im wszystko jedno. Owszem, Zlecający mają prawo nie odróżniać wiwarium od paludarium, czy nie znać się na technologii automatycznej podmiany wody w akwarium. Pełna zgoda. Jednak oddając prace z pominięciem własnego wkładu i wytycznych, a wybierając ofertę na podstawie ładnego kolorowego zdjęcia w portfolio, czy górnolotnych obietnic samozwańczego akwarysty – ryzykują, że nominowany wykonawca zrobi projekt wygodny i łatwy dla siebie samego, a niekoniecznie dla Zamawiającego.

I jestem świadomy, że projekty akwarium na wymiar czy terrarium na zamówienie są jednym z wielu elementów wyposażenia w trakcie budowy domu lub aranżacji apartamentu. Również, że umiejętność i wydajność ogarniania wszystkich problemów jednocześnie nie jest darem powszechnym, a nawet jeśli to czas i nerwy potrzebne do nadzoru każdego detalu są ograniczone. A po to są fachowcy, żeby zrobili dobrze i ładnie. Fakt, przynajmniej w teorii. Proszę jednak wziąć pod rozwagę, że o ile projekt roślinnego habitatu ma stanowić oś i główną atrakcję lokalu to prawdopodobnie będzie w ten sposób stanowić codzienny element Waszego życia domowego. Zatem to powinien być Wasz projekt, a nie projekt wykonawcy.

W przeciwnym razie przesadna wiara w powodzenie i czasem nadgorliwa decyzja „zlecam założenie akwarium i zdaję się na Państwa” w dalszych etapach budowy może skutkować niedopowiedzeniem, szeregiem zmartwień, niespełnieniem oczekiwań pokładanych w projekcie. W dalszej konsekwencji żal zmarnowanych i źle zainwestowanych funduszy oraz ostateczny niedosyt z rozgoryczenie włącznie. Dla mnie jest logiczne, że niezadowolony lub rozczarowany Klient na pewno nie dołoży cegiełki do marketingu szeptanego, który w tej branży jest podstawą promocji rynku. Nie mogę sobie na to pozwolić. Satysfakcja Klienta jest równie ważna jak wystawienie faktury końcowej, przynajmniej taką politykę firmy przyjąłem w pracowni roślin tropikalnych NATUREINHOUSE.

Dzięki cennemu doświadczeniu i ponad 20-letniej współpracy okołoprojektowej w branży instalacyjnej i budowlanej – dysponuję przywilejem swobodnej komunikacji z Inwestorami, generalnymi wykonawcami, firmami instalacyjnymi, a przede wszystkim projektantami i architektami wnętrz. Lubię włączać się do projektu już na wczesnych etapach koncepcyjnych. Swobodnie projektuję bryły 3D i tworzę wizualizacje przestrzenne. Proponuję wytyczne i wkład techniczny w zakresie lokacji i ekspozycji zbiornika akwarium lub gabloty terrarium. Dobieram technologię, materiały i rozwiązania materiałowe. Trasuję doprowadzenie koniecznych podłączeń hydraulicznych i elektrycznych. Na koniec, jeśli potrzeba wyliczam koszty eksploatacyjne oraz przygotowuję kosztorysy dyskutowanego terrarium na zamówienie lub innego projektu roślinnego habitatu. O ile Inwestor wyraża chęci i zainteresowanie, jestem otwarty i pozostawiam przestrzeń dla jego aktywnego udziału w realizacji projektu.

Wiele odmian roślin akwariowych w formie emersyjnej doskonale sprawdza się w terrarium tropikalnym.
Wiele odmian roślin akwariowych w formie emersyjnej doskonale sprawdza się w terrarium tropikalnym.

Konsultacje techniczne w ramach wykonania terrarium na zamówienie.

Zatem aby uniknąć perturbacji na etapie budowy, uruchomienia czy późnej eksploatacji gorąco namawiam swoich Klientów na szerokie konsultacje ram i założeń projektu niezależnie czy to założenie akwarium roślinnego, czy tropikalne terrarium na zamówienie pod klucz. Nawet luźne przemyślenia, niezależnie jak odległa jest przyszła inwestycja pozwolą omówić i utrwalić wspólny kierunek działania. Zapisywanie notatek i sporządzanie minutek uważam z suplement zdrowej relacji pomiędzy Inwestorem a Wykonawcą, bo jak wszyscy wiemy papier jest cierpliwy.

Niezależnie od wartości umowy czy obecności konkurencji w konkursie ofert nie obawiam się odradzać Klientowi proponowanych lub narzucanych pomysłów i wyborów, jeśli uznam je za nietrafione. W przypadku, kiedy dyskutowana ogólna wizja projektu terrarium lub akwarium w ich szczegółach będzie wątpliwa lub niosła ze sobą ryzyka na przykład użytkowe to w jej miejsce zaproponuję dobór alternatywnego rozwiązania. Wszak osiągniecie wyważonego kompromisu opartego na merytorycznej argumentacji to jedynie kwestia dobrych chęci oraz obustronnej weryfikacji i dalszej obróbki przedmiotu zadania. Jeśli postawię się w odwrotnej roli potencjalnego Zamawiającego to zdecydowanie wolałbym współpracować z wykonawcą o szerokim spektrum kontrpropozycji niż takiego co potakuje i zgadza się na każdy moją inicjatywę.

Samo pozyskanie zlecenia, podpisanie umowy i wykonanie terrarium na zamówienie może nie jest wielkim wyczynem. Jednak wypełnienie potrzeb i końcowa satysfakcja Klienta to zupełnie inny poziom w skali trudności do wypracowania. Widziałem wiele dobrze zapowiadających się realizacji habitatów roślinnych, zarówno terrariów jak i akwariów, których dalsza regularna obsługa okazywała się na granicy i ponad siły oraz możliwości końcowego Użytkownika. Wtedy wyprowadzenie projektu do zadowalającego i efektownego finału i osiągnięcia efektu „WOW!” już wcale oczywiste nie jest. A przecież jest też druga strona medalu, czyli natura ludzka. Aby nie ugrzęznąć w trudnej tematyce oceny ludzkiego charakteru w domyśle pozostawię tylko, że są Klienci z swobodą uśmiechu, a są malkontenci.

Założenie roślinnego akwarium w stylu naturalnym czy budowa pełnościennego terrarium tropikalnego pod klucz do tanich inwestycji nie należą. Realizując zadanie terrarium na zamówienie cena dla Klienta zawsze jest istotna, ale nie powinna być najważniejsza ani przesłaniać celu, zwłaszcza jeśli ma być spektakularny. Limitowanie budżetu kapitałowego, redukcja i ograniczanie technologii, rezygnacja lub limitowanie dalszej obsługi serwisowej, czyli de facto ilości roboczogodzin i nakładów pracy celem utrzymania kondycji i zdrowia roślin – zwykle prowadzi do problemów. Po radykalnym okrojeniu zakresu i funduszy projektu może się okazać, że upatrzone w Internecie bajeczne zdjęcia zielonego pełnego życia habitatu pozostaną jedynie w sferze marzeń.

Możecie się Państwo domyśleć, że bywają i odwrotne scenariusze, kiedy możliwości przestrzenne, techniczne i swoboda finansowa Zamawiającego pozwalają na wdrożenie unikalnego projektu na skalę krajową. Ale niedogadanie oczekiwań, dokumentacji, programu prac, brak nadzoru, czy chociażby ograniczenia produkcyjne i montażowe Wykonawcy mogą skutkować niedociągnięciem końcowego powodzenia i zmarnowaniem olbrzymich potencjałów Inwestora. Na potrzeby Klienta, jego chęci analizy i rozpoznania pełnego spektrum skali możliwej inwestycji zawsze chętnie przygotuję kilka wariantów i propozycji wycen różnej wielkości i różnego stopnia zaawansowania technologicznego potencjalnego akwarium lub terrarium na zamówienie. Jeśli takie będą wymagania to cyfry mogę podeprzeć odpowiednimi wizualizacjami. Wtedy łatwiej podejmować decyzję.

Uprawa własna roślin egzotycznych na potrzeby wykonania terrarium na zamówienie.
Uprawa własna roślin egzotycznych na potrzeby wykonania terrarium na zamówienie.

Co wchodzi w zakres umowy o wykonanie terrarium na zamówienie ?

Od pierwszego kontaktu zapewniam odpowiedzialne i wspólne z Klientem zaplanowanie i przygotowanie programu zadania. Już sama dyskusja o szansach i zagrożeniach projektu oraz jego dalszego przyszłego utrzymania i eksploatacji zapewni podstawę docelowej oferty. A ta będzie solidnym fundamentem przyszłej umowy na wykonanie terrarium na zamówienie lub innego typu habitatu roślinnego jak na przykład akwarium naturalne. W trakcie rozmów lub bezpośrednich spotkań ustalamy małą architekturę, poziom zaawansowania procesów i systemów podtrzymania życia. Określamy typ i orientację aranżacji wewnętrznej, wstępną obsadę florą i fauną, a także, co w moje ocenie kluczowe dla długoterminowego powodzenia – omawiamy przyszłą obsługę serwisową.

Wykonanie pełnościennego terrarium lub założenie 2-3 metrowego akwarium praktycznie wiąże się z ich trwałym umocowaniem w ramach aranżacji wnętrza lokalu, zwłaszcza, że coraz częściej wkomponowane są w zabudowę meblową. Takiego wielkogabarytowego obiektu raz oddanego do użytku i uruchomionego nie można od tak zatrzymać i zlikwidować. Zatem terrarium lub akwarium musi być przemyślane i dostosowane do spersonalizowanych potrzeb, ale głównie możliwości i umiejętności Klienta lub docelowego Użytkownika. Niespełnienie oczekiwań Inwestora nie wchodzi w rachubę, a nie przechodzą mi przez gardło słowa „to nie moja wina”. W zakres umowy wykonania terrarium na zamówienie wchodzi moja długoterminowa odpowiedzialność wizerunkowa nawet jeśli nie realizuję serwisu i obsługi terrarium.

Zlecenia terrarium na zamówienie przyjmuję i wykonuję w całej Polsce. Dostawę, montaż, aranżację i uruchomienie zawsze dzielę na kilka etapów, nawet jeśli wiąże się to z wielokrotnymi przyjazdami do Klienta. Nie praktykuję dowozu i uruchomienia jednego dnia, ponieważ przy ograniczonym czasie i pośpiechu łatwo o pomyłkę lub braki materiałowe, nieodwracalną usterkę, czy niedopracowaną i skręcaną na kolanie aranżację. To nie moja bajka. Projekty dekoracji roślinnego terrarium i akwarium naturalnego są długoterminowe a proces ich przygotowania i rozwoju wymaga rozpiętości czasu. Okres dojrzewania i wzrostu może trwać tygodnie, a nawet miesiące (zależnie od rodzaju biotopu i gatunków roślin). Zatem wychodzę z założenia, że dodatkowych kilka tygodni na precyzyjne zrealizowanie projektu nie powinno Inwestorowi zrobić różnicy.

Szeroki wybór materiałów naturalnych do budowy terrariów tropikalnych.
Szeroki wybór materiałów naturalnych do budowy terrariów tropikalnych.
Inżynieria w służbie terrarium roślinnego lub dekoracyjnego akwarium ? Czemu nie !

Natura inżyniera i doświadczenie instalacyjne skłaniają mnie swobodnego adaptowania nowoczesnych rozwiązań technicznych oraz do planowania i uporządkowania niezbędnej technologii realizowanego akwarium lub terrarium na zamówienie. Szafki i pomieszczenia techniczne to także przestrzenie w których czuję się swobodnie. Procesy automatyczne wymagają wielu urządzeń oraz metrów orurowania hydraulicznego i okablowania elektrycznego. Bez schludnego ich ułożenia i umocowania łatwo o niezamierzone awarie o zrozumieniu instalacji i zależności wyposażenia nie wspominając. Nikomu nie zależy na przypadkowym naciągnięciu i rozszczelnieniu wężyka wodnego powodując zalania posadzki. Każdy projekt habitatu roślinnego zasilany jest źródłem wody, zatem instalacje hydrauliczne muszą być szczelne, sprawne i bezpieczne.

Ponadto, każdy Inwestor posiadający i aktywnie użytkujący tropikalne terrarium lub akwarium roślinne powinien mieć zapewniony komfort przeglądu i zapoznania z podstawami funkcjonowania układów, zasady ich działania i celu. Dlatego też ład techniczny projektów stawiam na równi z jakością optyczną aranżacji wewnętrznej (hardscape) i doborem roślin, choćby unikatowych. Po uruchomieniu projektu terrarium na zamówienie, czy też akwarium na wymiar każdy Klient może liczyć na uzgodniony w ofercie i umowie okres obsługi startowej i kontrolnej lub zdalnych konsultacji – bez dodatkowych opłat. Podpisując umowę na założenie terrarium w pracowni roślin tropikalnych NATUREINHOUSE mogą Państwo liczyć na gwarancję także i na rośliny implementowane do projektu. Ryzyko adaptacji roślin w terrarium biorę na siebie.

Oprócz projektu i założenia terrarium na zamówienie pod klucz zapewniam także jego dalszą obsługę serwisową, lub wdrożenie Użytkownika w samodzielną pielęgnację i higienizację projektu. W grę wchodzi również wariant mieszany. W tym ostatnim Klient wykonuje podstawowe, codzienne i tygodniowe prace doraźnie i we własnym zakresie. Natomiast wykonanie bardziej skomplikowanych, niewdzięcznych, czy „brudnych” prac (np. czyszczenie filtrów) podzleca do pracowni roślin tropikalnych w ramach odpłatnej umowy serwisowej. W przypadku długoterminowych umów na pełne prowadzenie i nadzór nad projektem chętnie wprowadzam nowe rośliny, o ile Inwestor wyrazi zgodę oczywiście. Regularną praktyką jest pilnowanie kalendarza prac serwisowych za Klienta. To znaczy, że dyspozycje o zbliżającej się porze większych działań wychodzą ode mnie.

Miniaturowe storczyki nieodzowną dekoracją roślinnego terrarium tropikalnego.
Miniaturowe storczyki nieodzowną dekoracją roślinnego terrarium tropikalnego.
Współpraca w zakresie obsługi pracowni terrariów roślinnych.

Do współpracy i pomocy w pracowni roślin tropikalnych NATUREINHOUSE zaprosiłem Leszka Pałasiewicza. Leszek zawodowo pełni funkcję zakupowca, a po godzinach oddaje się zamiłowaniu do roślin i natury. Jest posiadaczem prywatnej kolekcji rzadkich i pięknych okazów roślin tropikalnych, storczyków, paproci, begonii, mchów. Jego mieszkanie wypełnia niezliczona ilość roślin, a zdjęcia jego eksponatów można znaleźć na Instagramie @orchids_et_cetera. Leszek jest także znawcą mrówek, skakunów, ślimaków, prosionków i wijów. Dobrze mieć jego wsparcie i wiedzę z zakresu taksonomii roślin tropikalnych, ich indywidualnych wymagań. Cenię jego niespożyte chęci i czas poświęcania roślinom w pracowni i ich uprawie.

Jeśli zainteresowała Państwa tematyka habitatów roślinnych i zechcą Państwo rozważyć realizację projektu terrarium na zamówienie lub innego akwarium roślinnego w ramach dekoracji wnętrza własnych przestrzeni życiowych lub biurowych to zapraszam do kontaktu. Jestem otwarty na wszelkie formy komunikacji. Od siebie mogę zapewnić wkład merytoryczny już na wczesnych etapach planowania jako, że zwykłem rozpoczynać zadanie od solidnych podstaw koncepcyjnych. Jak to wielokrotnie podkreślam czas do ewentualnej realizacji nawet bardzo odległy nie wpływa na stopień mojego zaangażowania. Każdy projekt traktuję na równi sobie. Roślinne terrarium tropikalne jest zasadniczym pole mojego zainteresowania, ale również przygotuję projekt i założę roślinne akwarium w stylu naturalnym lub terrarium w różnych jego odmianach – jak wiwarium, paludarium, orchidarium i riparium.

Realizację zadań projektowo-wykonawczych podpieram własnym ubezpieczeniem OC oraz fiskalizuję wszystkie rachunki, w tym wystawiam fakturę VAT.

Założenie roślinnego akwarium na wymiar to nie tylko dostawa i włącznie wtyczki do prądu, to proces personalizowanego projektowania na potrzeby Klienta.
Założenie roślinnego akwarium na wymiar to nie tylko dostawa i włącznie wtyczki do prądu, to proces personalizowanego projektowania na potrzeby Klienta.

Zapraszam Państwa do obserwowania bloga oraz mediów społecznościowych mojej pracowni, na łamach których publikuję aktualne zdjęcia i relacje z aktualnej działalności.

STOKER Marek Marzoch

+48 660 578 797

marek.marzoch@natureinhouse.com