Elaphoglossum peltatum (E48)

Elaphoglossum peltatum

Elaphoglossum peltatum jest miniaturową paprocią pochodzącą z Ekwadoru (Ameryka Południowa). W terrariach roślinnych jest raczej rzadko spotykana. To epifit, a zatem w przeciwieństwie do innych rozetowych paproci wytwarza kłącza z pojedynczymi listkami. Porasta korzenie, korę oraz inne lite dekoracje jak porowate kamienie typu lawa. Kłącze produkuje mnóstwo drobnych korzonków penetrujących i oplatających powierzchnię na której rośnie. Ta sieć korzeni zapewnia jednocześnie trwałe umocowanie do podłoża na którym rośnie oraz zasilenie rośliny spływającą wodą i zawartą w nim wilgocią. Liść ma formę pierzastą na stosunkowo długiej łodydze. Wykształcony liść w pewnym sensie przypomina parasolkę od słońca.

Jest rośliną wolnorosnącą, wymagającą stosunkowo wysokiej wilgotności powietrza, ale niekoniecznie przepada za mokrym podłożem. Wielu hodowców uprawia Elaphoglossum peltatum w Sphagnum moss. W mojej pracowni roślin tropikalnych NATUREINHOUSE rośnie w przepuszczalnym porowatym podłożu drobnej lawy frakcji 2-4mm na grubym keramzycie oraz oczywiście jako dekoracja jednego z ekspozycyjnych terrariów miniaturowych paproci. Jak większość paprotników jest rośliną cienia, zatem lepiej się czuje w półcieniu oraz niższej temperaturze. W pełnym zacienieniu lub wśród gęstej roślinności wydłuża swoje międzywęźla w poszukiwaniu chociaż odrobiny światła.

To jedna z moich ulubionych roślin. Mimo powolnego tempa wzrostu zaszczepiam ją w miarę możliwości do większości obsługiwanych terrariów roślinnych. Polecam Elaphoglossum peltatum do wiwarium jednak tylko do tych projektów o regulowanej wilgotności powietrza. W terrariach otwartych będzie usychać i nie odda swojej urody. Ponadto należy przewidzieć dla niej miejsce w którym nie zarośnie innymi roślinami, ale będzie dysponowała półcieniem. W mojej ocenie dobrze współgra z miniaturowymi storczykami w terrariach typu orchidarium.

Elaphoglossum peltatum to miniaturowa paproć będąca unikatową rośliną w terrarium roślinnym.
Wróć