Terrarium narożne

Terrarium narożne to nie tylko mebel wciśnięty w naroże pokoju.

Tropikalne terrarium narożne może stać się niepowtarzalną dekoracją dużego domu lub apartamentu.

Większości z nas narożny mebel kojarzy raczej z obiektem do postawienia w rogu pokoju. Nie inaczej myślimy, gdy ktoś pyta o akwarium narożne lub terrarium narożne. W przypadku szklanego terrarium to do niedawna najbardziej popularna w sprzedaży była gablota pięcioboczna w rzucie przypominająca nieco pięciokątny diament. Natomiast rozmawiając o akwarium był nim zbiornik z panoramiczną, czyli profilowaną (giętą) szybą frontową. Oba rozwiązania nadal są wykorzystywane zwłaszcza w trudnych do sensownego zagospodarowania kątach pokojów oraz jako przedłużenie i zakończenie wolnostojących meblościanek.

Tak długo jak dyskutujemy o zbiegu płaszczyzn wewnętrznych to zgodzicie się ze mną Państwo, że mówimy wtedy, że takie akwarium lub terrarium narożne jest kąta ostrego lub prostego. Owe kształty, mimo że optycznie archaiczne, a zatem współcześnie niezbyt atrakcyjne to nadal znajdują zastosowanie i dopełniają pomieszczenia lub zabudowę meblową. Zatem stanowią raczej uzupełnienie lub dodatek wyposażenia i potencjalnej aranżacji lokalu, z pominięciem wagi i możliwości dekoracyjnych. Czyli jest, ale szału nie zrobi.

Do otwartych przestrzeni salonu projektuję szklane terrarium o foremnych kształtach.

Natomiast jeśli projektowane terrarium żywych roślin tropikalnych ma pełnić zadanie kluczowej ozdoby w otwartej przestrzeni to aż się prosi jego zastosowanie w osiowej lokalizacji lokalu. Niezależnie czy w centralnej ekspozycji czy na zbiegu stref funkcjonalnych domu celem habitatu jest intrygować i przyciągać wzrok swoją orientalnością. W salonach i pomieszczeniach typu lobby zdecydowanie większą furorę zrobią foremne kształty terrarium szklanego. Wspomniane na wstępie klasyczne terrarium narożne cechuje łączenie wielu szyb pod kątami nieprostymi, a to nie sprzyja swobodnej obserwacji wnętrza, a już na pewno nie z odległości. A zatem do obszernych lokali mieszkalnych i biurowych rekomenduję regularne kształty sześcienne i prostopadłościenne terrariów i akwariów zarówno wolnostojące oraz w zabudowie meblowej.

Wykonanie terrarium na wymiar otwiera nowe i szerokie możliwości zastosowania.

Nieco trudniejszym zadaniem jest podniesienie wartości i uatrakcyjnienie ciemnej, wąskiej, a często nurzącej przestrzeni holu lub korytarza łączącego pomieszczenia, zwłaszcza rozległego domu.  Ścienna sztuka graficzna, jak obrazy, fotografie i plakaty są pierwszym i logicznym wyborem. Sam lubię i zawsze są w cenie, jednak obarczone problematyczną grą światła oraz perspektywą ograniczoną przeciwległymi ścianami. Wertykalne dekoracje stojące typu rzeźby lub podłogowe gabarytowe wazony narażone są z kolei na ryzyko mechanicznego uszkodzenia wynikające z codziennego ruchu pieszego mieszkańców lub użytkowników. Nieduże meble są również chętnie stosowane, jednak wszystkie wymienione są dosyć pospolite i oklepane.

Osobnym dylematem projektanta wnętrz bywa znalezienie naturalnego przejścia pomiędzy małą architekturą odrębnych stref mieszkalnych. Przykładem może być wspólna przestrzeń salonu oraz jadalni z częścią kuchenną. Owszem można cały apartament urządzić w jednolitym stylu i takie są proponowane dość swobodnie i często, jednak moje akurat oko stosunkowo szybko by się tym znudziło. Do łączenia zarówno odmiennej architektury pomieszczeń, wytyczania ich granic jak i łączenia korytarzy ciekawym rozwiązaniem może być właśnie kubaturowy habitat roślinny. I tutaj dochodzimy do głównego przedmiotu niniejszego artykułu mając na myśli terrarium narożne, ale odmiennie tym razem kąta rozwartego.

Terrarium narożne w kształcie litery L alternatywą dekoracji ciemnego korytarza.

Wychodząc naprzeciw potrzebom proponuję do Państwa inwestycji dekoracyjne szklane terrarium narożne dla zwierząt lub roślin egzotycznych w rzucie kształtu litery L. Takie praktyczne rozwiązanie może być lokowane wzdłuż rozchodzących się ścian lub korytarzy, a równocześnie wytyczać granice wspomnianych wyżej stref funkcjonalnych. A ponieważ dobrze wykonane zapewni skupienie uwagi i wzbudzi zachwyt zatem może stanowić doskonały punkt przejścia architektury różnych pomieszczeń. Żywa natura jest uniwersalna i wydaje się pasować do każdego stylu niezależnie, czy to vintage, industrialny czy nowoczesny. Pozostanie jedynie kwestia zaprojektowania odpowiedniego opakowania tejże natury, czyli szklanej gabloty lub zbiornika.

Technologia produkcji i klejenia akwarium lub terrarium narożnego umożliwia praktycznie dowolne ich kształty i gabaryty. Owszem są pewne istotne ograniczenia, ale bardziej wynikające z funkcjonalności oraz eksploatacji tego typu żywych habitatów roślinnych. Produkcyjnych maksimów praktycznie nie ma. Oferuję Państwu szeroki zakres usług projektowych i wykonawczych terrarium na wymiar dopasowanego do wielkości, stylu, a także właściwości użytkowych docelowego pomieszczenia i lokalu. Oprócz dostawy gabloty szklanego terrarium wykonuję także instalacje hydrauliczne, automatyczne oraz oświetlenie dedykowane indywidualnie do projektu. Aranżuję wnętrza naturalnymi materiałami korzeni oraz skał, a także dobieram florę i nadzoruję nasadzenie. W większości umów na założenie dużego terrarium lub akwarium dostarczam także podkonstrukcje nośne, czyli stalowe stelaże pod oraz nad projektowane obiekty.

Prawidłowo zaprojektowane terrarium narożne to nie tylko architektura, ale głównie dostęp eksploatacyjny.
Prawidłowo zaprojektowane terrarium narożne to nie tylko architektura, ale głównie dostęp eksploatacyjny.

Kluczowa jest szerokość podstawy, czyli ile miejsca potrzebuje nasze terrarium narożne.

Rekomendując budowę terrarium narożnego do projektu i realizacji sugeruję jego wykonanie w zabudowie meblowej lub bezpośrednio terrarium w ścianie. Pozwala to uzyskać sterylność i estetykę przy zachowaniu funkcjonalności przestrzeni towarzyszącej, czyli na przykład korytarza przedpokoju. Oczywiście możliwość wykonania ciągu zabudowy jest limitowana kształtem holu, a właściwie jego rozmiarami. Wąski ciąg pieszy z pewnością byłby problematyczny, ale wcale nie niemożliwy do zaadoptowania. W zależności od wysokości optycznej gablota szklanego terrarium powinna mieć w podstawie przynajmniej 50cm szerokości. Natomiast rozważając wielkogabarytowy projekt pełnościenny doskonale jest mieć zabezpieczone 70-80cm na bogatą wewnętrzną aranżację korzenną oraz kilka planów roślinnych.

Terrarium narożne w zabudowie meblowej lub terrarium w ścianie.

Zabezpieczenie wymaganej szerokości na terrarium narożne może się wiązać z koniecznością przebicia ściany i wykonania części lub całej gabloty szklanego terrarium w ścianie. A to będzie skutkowało zajęciem przestrzeni w pomieszczeniu po drugiej stronie przegrody działowej. Publikację podobnego rozwiązania akwarium w ścianie znajdziecie Państwo na kartach innej relacji. Wracając do dyskutowanego projektu terrarium, w pierwszym odruchu koncepcja wydaje się karkołomna, zwłaszcza kiedy przestrzeń po drugiej stronie jest ograniczona lub dedykowana innym celom, ale proszę tylko spojrzeć na wizualizację potencjalnego wykonania.

Założenie takiego narożnego terrarium roślin tropikalnych, terrarium dla węża lub akwarium naturalnego w stylu japońskim jest z całą pewnością projektem efektownym, żeby nie powiedzieć spektakularnym. Nie dość, że uzyskujemy oszałamiający efekt wizualny to łączymy dwie praktyczne funkcje. Po pierwsze wspomniane w wcześniejszych akapitach przejście architektury. Po drugie, dla pasjonatów roślin egzotycznych, gadów lub ryb jest to doskonały habitat, a więc miejsce życiowe swoich precjozów z unikalną ekspozycją i dostępnością na wyciągnięcie ręki i w każdej chwili. Jedynym „mankamentem”, a właściwie konsekwencją takiego projektu będą zatory w ruchu pieszym Użytkowników i potencjalnych gości zatrzymujących się podziwiać chociaż przez chwilę taką wyjątkową dekorację.

Długość skrzydeł, czyli elastyczne możliwości narożnego terrarium tropikalnego.

Ponieważ potencjalni Klienci często pytają jaka jest cena terrarium 2m długości, wnioskuję, spore zainteresowanie dużymi terrariami i na takim wymiarze oparłem prezentowany projekt. Proponowane do tej koncepcji terrarium narożne jest pełnościenne i pełnowymiarowe na skrzyżowaniu dwóch korytarzy podobnej długości i szerokości rozległego domu. Założyłem wymiary o identycznej długości obu skrzydeł L1 i L2 równe 200cm każdy, szerokość podstawy W równą 50cm oraz wysokość gabloty H równą 200cm. Chociaż przyjąłem dość wąską szerokość terrarium, właściwie minimalną przy tej wysokości to, jak wspominałem wcześniej wskazana jest szersza gablota. Nawet 80cm jestem w stanie zaaranżować korzennym hardscape’em.

Podstawowy schemat tego szklanego terrarium narożnego bazuje na proporcjonalnych skrzydłach co dobrze wpisuje się w skalę makro całego lokalu. Natomiast elastyczne i swobodne projektowanie pozwala wykonać i adoptować także inne warianty kubaturowe. Jako całkiem ciekawą optycznie alternatywę jest i równie chętnie proponuję gablotę terrarium o asymetrycznych skrzydłach. Proporcje długości obu boków należałoby dobrać proporcjonalnie do długości obu holów lub pomieszczeń w których zostanie zaimplementowany. Przy czym warto zaznaczyć, że podstawowym założeniem jest zlicowany front ściany, czyli terrarium w zabudowie meblowej lub zwyczajnie terrarium w ścianie.

Terrarium narożne w wariancie asymetrycznych skrzydeł idealne do krótkich korytarzy.
Terrarium narożne w wariancie asymetrycznych skrzydeł idealne do krótkich korytarzy.
Drzwi dostępowe dużego terrarium roślinnego.

O ile dostęp do wielkoformatowego szkła jest obecnie całkiem powszechny i nie widzę żadnego problemu, żeby wykonać akwarium 2m i dłuższe to przypadek szklanego terrarium wielkogabarytowego jest nieco bardziej złożony. Chodzi o podział frontów gabloty oraz określenie sposobu jej otwierania, a więc kluczowe z punktu widzenia dostępu do wnętrza. A to powinno być łatwe i komfortowe. Do dzisiaj w terrarystyce kubaturowej w przeważającej większości stosowane są suwane szyby na plastikowych lub aluminiowych dwutorowych profilach. Jest to stosunkowo niedrogie rozwiązanie, ale niekoniecznie praktyczne i niespecjalnie eleganckie.

Głównym mankamentem jest to, że suwane szyby zachodzą za siebie po dwóch równoległych, ale niezależnych torach, przez co w pozycji zamkniętej zawsze pozostaje kilkucentymetrowy odcinek „zdublowanej” szyby. I to z reguły na środku ekspozycji. Skrócenie szyb, aby zmniejszyć zakładkę skutkowałoby powstaniem szczeliny i niekontrolowaną ucieczką wilgoci z terrarium. Ta nieciągłość optyczna zmniejsza przyjemność obserwacji wnętrza przy zamkniętym terrarium. Co prawda można się do tego przyzwyczaić, ale nie wygląda to tak efektownie jak uchylne i spasowane fronty. Drugą kwestią jest utrzymanie starannej czystości szyb frontowych. Suwane szyby niestety należy wyjmować z prowadnic do każdorazowego mycia, a to zwiększa ryzyko ich stłuczenia lub ukruszenia narożnika. Dodatkowym drobnym niuansem jest kłopot z utrzymaniem czystości samej prowadnicy szyby.

Sprawdzoną i świetnie prosperującą alternatywą jaką proponuję do dużych terrariów są otwierane na oścież szklane drzwi z użyciem kabinowych zawiasów odpowiednich do wielkoformatowych frontów. Osobiście preferuję tą technologię, ponieważ oprócz bezdyskusyjnych aspektów wizualnych zapewnia możliwość otwarcia dwóch skrzydeł drzwi terrarium jednocześnie. Dzięki temu możemy się cieszyć pełnym spektrum doznań jakimi może się odwdzięczyć zdrowe terrarium roślinne swoim Użytkownikom. Dodatkową zaletą jest ułatwiony dostęp do wewnętrznej strony drzwi, a więc swoboda ich mycia bez konieczności demontażu, jak to występuje w przypadku suwanych frontów.

Podział sekcji i frontów w terrarium narożnym jest warty specjalnej uwagi.

Na podstawie własnych praktyk oceniam, że jedno skrzydło drzwi otwieranych na zawiasach nie powinno być dłuższe niż 80cm, maksymalnie 90cm. Wynika to z funkcjonalności w przestrzeni sąsiadującej, samego ciężaru szyby oraz dopasowania w tym szklanym oknie. W przypadku kabin prysznicowych zawiasy drzwi mogą być mocowane do ściany co zapewnia im sztywne, mocne i trwałe połączenie. Zakładając terrarium zawias jest mocowany do szyby bocznej lub frontowej tej samej gabloty. Zatem ciężar frontowych drzwi przenosimy na szkło, a jak wiemy ma ono ograniczenia swojej nośności i wytrzymałości na naprężenia. Owszem można zastosować grubsze, ale to wtedy aż się prosi wykonanie jednolitej grubości wszystkich elementów całego terrarium, a to generuje koszty.

Ponadto Inwestorzy składając zamówienie na terrarium całkiem słusznie życzą sobie dopasowane drzwi do wnęki okiennej otworu dostępowego. Po pierwsze chodzi o zrozumiałą jakość estetyczną, a po drugie o ograniczenie ewentualnej ucieczki z szklanego terrarium żyjących w nim stworzeń, w tym owadów, na przykład tak zwanej pokarmówki. Hodowcy drzewołazów karmią swoje pociechy nielotnymi muszkami owocowymi, a zatem pożądane jest, aby szczeliny pomiędzy frontami a wnęką były minimalne, np. rzędu 1-2 milimetrów. To jest oczywiście wykonalne, ale w przypadku wielkoformatowego frontu drzwi jego ciężar może powodować minimalne osiadanie szyby, a na 1mm dylatacji to niedopuszczalne ryzyko. Zatem powtórzę, rekomenduję unikać uchylnych drzwi frontów terrarium dłuższych niż 80-90cm.

W przypadku terrarium narożnego dużych gabarytów dyskusja o podziale frontów powinna zostać podjęta jeszcze przed akceptacją koncepcji takiego wykonania. Dlaczego ? Ponieważ podział jest nieunikniony, a osiowy narożnik obligatoryjnie musi zostać wykonany jako stały i nieuchylny element. W końcu do czegoś potrzeba zamontować zawias drzwi, które przy przykładowym rozmiarze długości L80, wysokości H160 i grubości #8mm będą ważyć około 25kg jeden. Rozważając terrarium 2m o ramionach tej samej długości, mamy podział 2 x 80cm drzwi, a różnicę dzielimy na dwie pionowe skrajne listwy pod zawiasy. Czyli wynikowo musimy się zmierzyć z następującą sekwencją przykładowo licząc od prawej strony – 20cm listwa z zawiasami, 80cm drzwi prawe, 80cm drzwi lewe, 20cm listwy narożnej z zawiasami.

Zamiast skracać długość skrzydeł wybierz terrarium w formie słupka.

Właściwie do dzisiaj spotykam się z projektami, w których życzeniem architekta lub bezpośrednio Inwestora jest, aby szklane terrarium wypełniało i dopasowywało się do wolnej przestrzeń w tym zakamarków ściennych. Takim klasycznym i częstym scenariuszem jest potrzeba przyklejenia zbiornika do słupa nośnego lub kanału wentylacyjnego od zewnętrznej ściany. A ponieważ zwykłem powtarzać, że technologia klejonych terrariów na wymiar jest elastyczna i praktycznie nie ma ograniczeń to trudno mi w takich przypadkach odmawiać. Ale są koncepcje, w których użytkowa funkcjonalność stoi w opozycji do potrzeb i warto rozważyć pomniejszenie gabloty. Mam na myśli terrarium narożne o krótkich skrzydłach.

Nie rekomenduję krótkich skrzydeł do wysokiego terrarium narożnego. Powodu jest nierzadko wyraźne ograniczenie możliwości budowy rozsądnego i przestrzennego hardscape’u. Na zdjęciach ani na wizualizacji tego nie widać, ale aranżacja wewnętrzna, czyli między innymi podkonstrukcja nośna roślin lub powierzchnia mieszkalna zwierząt jest trójwymiarowa. Podstawą witalności habitatu roślinnego jest światło, które musi penetrować większość, jeśli nie wszystkie strefy i alokacje zdrowego terrarium. Zwłaszcza terrarium roślinne nie może być cienkie jak plaster miodu ani formikarium dla mrówek. Hardscape powinien być kaskadowy, czyli im niżej podstawy terrarium tym bliżej szyby frontowej, im wyżej tym bliżej szyby tylnej. Tylko w ten sposób zapewnimy w miarę jednolite oświetlenie wszystkich pięter i unikniemy rejonów wiecznego cienia.

W przypadku braku sposobności lub miejsca na długie skrzydła sugeruję budowę terrarium o kwadratowej podstawie w formie pionowego słupka. O ile dalej rozważamy dekorację na zbiegu korytarzy lub na granicy przestrzeni mieszkalnych to prawdopodobnie nadal będziemy mówić o terrarium narożnym. Oczywiście pod warunkiem, że nasz habitat będzie miał dwie boczne szyby ekspozycyjne. W pionowym terrarium o znacznej szerokości podstawy, na przykład 80cm lub więcej można wbudować całkiem ciekawą aranżację wewnętrzną, tym bardziej, jeśli będzie nowym domem węża lub innego jaszczura. Taki gabaryt szklanej gabloty może posłużyć alternatywnie do założenia paludarium, czyli akwaterrarium. Terrarium z częścią wodną akwenu ma wielu zwolenników, zwłaszcza, że można połączyć życie roślin i zwierząt w jednym projekcie.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie ma ani uniwersalnego, ani minimalnego rozmiaru czy kształtu, aby szklane terrarium stanowiło idealny habitat roślinny. Jest całkiem wiele czynników wpływających na końcowe uzyskanie zjawiskowego efektu wizualnego, jak chociażby wybranie celowej grupa roślin, wzorcowego pochodzenie i klimat ekosystemu. Co więcej szeroki zakres możliwości technologicznych, a także aranżacyjnych hardscape’u terrarium zapewniają dość dużą swobodę wykonawczą. Powiedzenie „sky is the limit” obowiązuje także w tej branży projektowania terrarium na wymiar.

Narożne terrarium typu słupek, czyli tropikalne terrarium w ścianie.
Narożne terrarium typu słupek, czyli tropikalne terrarium w ścianie.
Budujemy terrarium narożne jako habitat dla żywego ekosystem.

Planując budowę terrarium narożnego czy jakiegokolwiek innego habitatu żywych roślin konieczne jest przewidzieć miejsce i przestrzeń na technologie podtrzymania życia. Owszem w butikach galerii możemy zauważyć słoje z żywymi roślinami imitujące terraria, które wydaje się, że wystarczy podlać raz na jakiś czas. Jednak omawiając wielkoformatowe terrarium lub akwarium roślinne przyszły Użytkownik powinien być świadomi, że instalacje hydrauliczne są niezbędne do prawidłowego i zdrowego rozwoju projektu. O ile orurowanie gabloty można wykonać zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne to wyposażenie do produkcji wody wymaga nieco miejsca. Podobnie sprawa wygląda z oświetleniem, które nie powinno leżeć na stropowej szybie, a być zawieszone.

Tak długo jak rozważamy duże terrarium ścienne, ale nie jest pomieszczeniem terraryjnym, ala ogród zimowy, to przypominam o konieczności, aby przewidzieć technologiczną dylatację w pionie obiektu. Pod terrarium potrzeba miejsce na wyposażenie hydrauliczne i produkcję wody, a powyżej kubaturową przestrzeń na wiszące lampy dla roślin. Co prawda dolną technologię można przenieść do osobnej komórki, na przykład kotłowni, a gablotę terrarium zasilić przez posadzkę, to nieco inaczej ma się sprawa z górną częścią. Teoretycznie przy podwieszanym suficie jest możliwość ukrycia w podstropowej strefie lamp nad terrarium, ale dylematem zawsze będzie, jak zapewnić do nich dostęp serwisowy. Nie twierdzę, że to nie jest wykonalne, ale wymaga indywidualnego rozważenia na etapie projektu wykonawczego budowy domu lub apartamentu.

Budujemy terrarium narożne jako habitat dla żywego ekosystem.

Dla miłośników akwenów i ogólnie pojętej akwarystyki jako ostatni wariant zaproponuję koncepcję narożnego akwarium w zabudowie meblowej o analogicznym kształcie i długości. Chociaż akwarium charakteryzuje ograniczenie wysokości zbiornika i nie mogą pełnić pełnościennej dekoracji to nadal ciekawy i spektakularny efekt można uzyskać. Zaletą takie założenia akwarium na wymiar bez wątpienia jest jego dynamiczne życie. Ławice ryb akwariowych przemieszczające się pomiędzy skrzydłami takiego łamanego kształtem zbiornika z pewnością będą przyciągać zainteresowanie i ciekawość nie tylko domowników. Długość ściany akwarium 2m jest bez problemu do wykonania. Jedynie w przypadku tak dużego akwarium w kształcie litery L konieczne będzie jego klejenie na miejscu u Klienta. Ale przy budowie wielkogabarytowych terrariów i akwariów to już norma.

W przypadku zainteresowanie projektem narożnego terrarium, narożnego akwarium lub inną podobną realizacją roślinnego habitatu roślin tropikalnych zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Chętnie odpowiem na postawione pytania.