Akwarium w kuchni
Koncepcja akwarium w kuchni jest ciekawą alternatywą klasycznych ekspozycji.
Wielu z nas zastanawia się gdzie postawić akwarium. Okazuje się, że lokalizowanie akwarium w kuchni lub wspólnej jadalni jest wybierana równie często jak akwarium w salonie, gabinecie czy innym pokoju. Wynika to z wyjątkowej natury tego jednego z najbardziej ruchliwych pomieszczeń w naszym mieszkaniu. Gości praktycznie wszystkich domowników włącznie z czworonogami praktycznie cały dzień. Gotowanie i przygotowywanie posiłków skutkuje znacznymi wahaniami warunków temperatury i wilgotności powietrza. Wnoszenie zakupów i wynoszenie odpadów zaś wiąże się transportem ciężkich przedmiotów. A to wszystko z reguły w dość ograniczonych przestrzeniach. W takiej konfiguracji najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie takiego akwarium w zabudowie meblowej.
Zabudowa meblowa naturalnego akwarium w kuchni.
W końcu zależy nam aby oczekiwane aspekty wizualne naszego wymarzonego wodnego ekosystemu nie zostały okupione i przyćmione uciążliwym w eksploatacji projektem. Do tego oczywistym pragnieniem każdego Użytkownika jest wymagana długa żywotność produktu włącznie z jego infrastrukturą. Ukrycie w zabudowie meblowej akwarium w kuchni niesie ze sobą policzalne zalety i korzyści. Po pierwsze zamknięte akwarium obudowane frontami jest bardziej odporne od ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Zabudowa meblowa z reguły osłoni większość krawędzi naszego zbiornika dzięki czemu akwarium w jadalni lepiej zniesie podwyższony ruch wokół.
Praktyczna zaleta zamkniętego akwarium w zabudowie.
W każdym zbiorniku wodnym na styku dwóch faz następuje wymiana zarówno parametrów fizycznych jak i składników chemicznych. Zamknięcie akwarium w zabudowie meblowej jest odizolowaniem i znacznym ograniczeniem wpływu otoczenia panującego w lokalu. Niesie to istotne korzyści z perspektywy podwodnego życia akwarium w jadalni. Po pierwsze zlimitowanie wpływu zmiennej temperatury w trakcie gotowania i wietrzenia kuchni. Po drugie odcięcie linii wody akwarium od możliwych zanieczyszczeń mechanicznych z procesu przygotowywania posiłków. Po trzecie w codziennym intensywnym ruchu zdarza się każdemu coś potrącić, przewrócić, czy upuścić. Takie odizolowane akwarium w zabudowie jest bezpieczne od takich przypadków.
Wielostronna natura akwarium w kuchni.
Najbardziej powszechne modele są dwa typy małej architektury akwarium w kuchni. Jest to forma słupka od podłogi do sufitu zwykle połączonego z wyspą kuchenną bądź słupem nośnym stropu. Podobnie jak na poniższej prezentacji koncepcji można wykonać akwarium wielostronne. Wariant ten wymaga dość szerokiej podstawy na potrzeby osiowej aranżacji wewnętrznej tak aby cieszyła spojrzenie z każdej ekspozycyjnej strony. Drugą opcją równie ciekawą jest budowa dwustronnego akwarium w pełnej zabudowie meblowej imitującej ściankę działową. W ten sposób można odgrodzić pozostałą część lub fragment pomieszczenia, na przykład salon. Akwarium w zabudowie wymaga ostrożności w projektowaniu zabudowy, aby zapewnić praktyczny dostęp serwisowy, zatem rekomenduję bezpłatne konsultacje już na etapie planowania.
Zalecam ostrożność podczas projektowania dostępu serwisowego.
O czym pisałem już na łamach innych artykułów wielostronna natura akwarium wymaga zapewnienia wielostronnego dostępu. To jeden z koniecznych aspektów niestety do dzisiaj często pomijanych podczas projektowania zwłaszcza akwarium w kuchni. Aby zapewnić pełny i swobodny dostęp na potrzeby pielęgnacji naszego podwodnego ekosystemu należy przewidzieć nie jeden, a przynajmniej dwa uchylne górne fronty zabudowy meblowej. Oczywistym celem każdego projektu jest uzyskanie i zapewnienie trwałej kondycji i zdrowia habitatu roślinnego, a do tego niezbędny jest reżim sanitarny i higienizacja wnętrza. Do obsługi serwisowej potrzebujemy dostęp do pełnej toni akwarium, w tym przede wszystkim do dna. Najlepiej, a w mojej ocenie konieczny jest dostęp z nie tylko manualny, ale równocześnie wzrokowy, aby panować nad wykonywanymi wewnątrz pracami i czynnościami.
Technologia akwarium w kuchni, czyli skorzystanie z dostępu do źródła wody.
Akwarium w kuchni w sposób swobodny może uzyskać dostęp do źródła świeżej wody wodociągowej oraz odpływu kanalizacji. Oczywiście współcześnie możemy doprowadzić wodę także i do salonu, posiłkując się podłączeniami z łazienki, ale hydraulika w kuchni jest niemal naturalna, że aż oczywista. W przypadku akwarium doprowadzenie wody i odpływu umożliwia zautomatyzowanie procesu podmiany i uzupełniania wody w akwarium. Obecnie jest to powszechna i pożądana technologia w wielkogabarytowej akwarystyce słodkowodnej. Zapewnienie stałej zautomatyzowanej podmiany wody w trybie codziennym zapewnia perspektywę nieocenionej czystości słupa wody oraz w miarę równych parametrów wody dzień w dzień. System ten w znaczący sposób przyczynia się do ograniczenia występowania glonów w akwarium roślinnym.