Terrarium tropikalne

Ścienne terrarium tropikalne awangardą dekoracji lokali mieszkalnych.

Wnętrza współczesnych lokali mieszkalnych i biurowych zdobią nowoczesne obrazy, efektowne rzeźby, ścienne murale oraz eleganckie meble. Pasjonaci roślinnych akcentów dopełniają swoje przestrzenie akwariami naturalnymi, wertykalnymi ogrodami, panelami ściennymi z mchów, czy roślinami doniczkowymi. Dla wielbicieli naturalnych dekoracji bardzo ciekawą, a jeszcze mało popularną alternatywą jest terrarium tropikalne roślin egzotycznych. Co prawda terrarystyka jest obecna w polskich domach od wielu lat, jednak powszechnie dostępne były jedynie gotowe zestawy, niedużych gablot o ograniczonym wyborze gabarytów i w dość uproszczonej technologii.

Taki obiekt trudno było adoptować w aranżacji nowoczesnego wnętrza, a zbudować terrarium tropikalne od podstaw i na wymiar do niedawna potrafili raczej jedynie hobbiści i majsterkowicze. Tak było. Dzisiaj mogą Państwo sobie pozwolić na tropikalne terrarium na zamówienie nieograniczone rozmiarem i kształtem, zaprojektowane i wkomponowane w małą architekturę lokalu. Przeszklony habitat z własnym ekosystemem i systemami podtrzymania życia zapewni zdrową wegetację unikatowych egzotycznych roślin i wzbudzi zachwyt niejednego malkontenta.

Zadanie zaprojektować roślinne terrarium tropikalne w domu.

Przed określeniem wielkości – jak duże terrarium tropikalne zaprojektować – oczywistym zagadnieniem jest zdefiniowanie funkcji jaką będzie ono pełnić. Dla części Inwestorów będzie jednym z wielu elementów dekoracji, dla innych siedliskiem i domem ich ulubionych gatunków roślin (lub zwierząt), a dla niektórych egzotyczne terrarium ma stanowić spektakularny obiekt skupiający uwagę. W tym ostatnim przypadku projektowanie lokalu zaczyna się od pozycjonowania terrarium, a układ mebli i przestrzeni użytkowych wynikowo trasuje się z myślą o tym właśnie wiodącym punkcie. Jeśli odważny wybór miejsca padnie na osiową lokalizację w głównym pomieszczeniu to ta decyzja wypłaci się szybko po osiągnięciu docelowego efektu. Duże terrarium szklane imitujące fragment lasu deszczowego pośrodku domu lub mieszkania z całą pewnością trwale będzie ściągać zainteresowanie każdego lokatora czy gościa.

 Chociaż nie ma reguły, to jednak warto zaplanować, aby ekspozycja tego roślinnego ekosystemu korelowała z małą architekturą przestrzeni apartamentu. Umożliwia to projektowanie i wykonanie terrarium na wymiar i kształt, niemal dowolnie, w tym także efektowne terrarium narożne. Jedynym aspektem, z którym należy się liczyć to perspektywa, czyli głębia terrarium. Im wyższy zbiornik przewidujemy, w szczególności, gdy jest to ścienne terrarium tropikalne wysokości minimum 150cm to wtedy większą szerokość (grubość) jego potrzebujemy.

Wymierny wpływ dekoracyjnego terrarium tropikalnego na najbliższe otoczenie.

Tak długo jak rozważamy projekt zbiornika zamkniętego to jego fizyczny wpływ na pomieszczenie oraz Użytkowników jest znikomy. Terrarium tropikalne nie generuje istotnej zmiany wilgotności w lokum. Mimo, że nie jest zupełnie bezgłośne, to dźwięki pochodzące z jego wyposażenia nie są bardziej słyszalne niż z analogicznego akwarium słodkowodnego. Zapach występuje, ale odczuwalny jest raczej jedynie w pierwszej fazie nasycania wodą naturalnych korzeni aranżacji wewnętrznej oraz podłoża po jego uruchomieniu. Ponadto, w przypadku zdrowego ekosystemu oraz poddawaniu regularnej higienizacji nie powinno być wiele martwej materii ulegającej rozkładowi, którego proces mógłby generować przykry odór.

Zdrowe terrarium roślinne emituje przyjazny zapach.

Kondycjonowane terrarium tropikalne powinno pachnieć nie gorzej niż podlane rośliny doniczkowe, których przecież wiele w naszych domach. Masa dużego terrarium, która oddziałuje na strop oraz posadzkę owszem jest istotna, ale wcale nie większa niż pełne wody akwarium. Jedynym atrybutem, który ma fizyczny, a zatem wymierny wpływ na otoczenie jest oświetlenie projektu. Niezależnie od rodzaju zabudowy meblowej czy zastosowanych lamp nie zatrzymamy światła w transparentnej gablocie. Owszem stosowane są blendy przeciwko rażeniu oczu oraz ograniczanie mocy sterownikiem, jednakże nie unikniemy wynikowego i nieregularnego oświetlenia przestrzeni wokół terrarium. Zwłaszcza wysokie terrarium roślin tropikalnych emituje dość szeroki kąt światła rozproszonego, co warto mieć na uwadze przy planowaniu innych mebli spoczynkowych.

Hardscape, czyli budowa naturalnej aranżacji do wewnętrzna terrarium tropikalnego.

Są różne techniki wypełniania przestrzeni i kształtowania aranżacji terrarium tropikalnego pod rośliny egzotyczne. W przypadku terrariów ściennych wskazane jest łączenie dużych naturalnych korzeni z sztuczną ścianką pokrytą podłożem pochodzenia kokosowego. Takie rozwiązania chociaż kosztowne to wykazuje się dużą chłonnością wilgoci, która jest niezbędna dla systemów korzennych roślin, w tym epifitów. Prawdziwe korzenie, zwłaszcza te masywne mają jeszcze jedne niepisane walory. Są nimi naturalne szczeliny i rozstępy, które stanowią cenne kryjówki dla pożądanych w terrarium insektów żywiących się martwą materią organiczną.

Jeśli terrarium naturalne, to korzenie również naturalne.

 Co prawda wybór materiałów aranżacyjnych jest obecnie dość szeroki, jednak, kiedy zakładamy terrarium tropikalne dużych gabarytów, a już w szczególności ścienne, należy przewidzieć korzenie niebutwiejące i nierozkładające się w czasie. Taka piętrowa konstrukcja musi wytrzymać ciężar własny, wilgoci, ale także przyrastającej rok do roku masy zielonej roślin. Dzięki niepowtarzalnej naturze korzeni praktycznie każdy projekt jest inny. Proces tworzenia modelu aranżacji wewnętrznej może przebiegać według dwóch opcji. Hardscape jest budowany pod wybraną i określoną zawczasu grupę kwiatów albo do efektownego układu aranżacji terrarium dobiera się pasującą florę. Ich wybór jest obecnie naprawdę olbrzymi – wielkolistne, pnące, storczyki oraz mini storczyki, paprocie, mchy, begonie, a także wiele roślin z granicy linii koryt wodnych i lądu.

Duże terrarium tropikalne, a jego technologia, czyli rurki i wężyki, których lepiej nie widzieć.

Co prawda nikt nam tego nie zabroni, ale terrarium roślin tropikalnych nie podlewamy konewką. Skoro już zainwestowaliśmy w duży projekt i oczekujemy nieprzeciętnego efektu to oczywista jest potrzeba jego uzupełnienia i wyposażenia w niezbędne technologie. Niezbędne, czyli jakie ? Mam na myśli technologie podtrzymania życia naszych roślin egzotycznych, czyli nawadnianie, wentylację, nawożenie oraz oświetlenie. Nie wchodząc w szczegóły są to instalacje hydrauliczne i automatyczne, które zajmują nieco przestrzeni nie tylko w samym zbiorniku, ale także poza nim. Reasumując, na etapie wyznaczania miejsca dla terrarium tropikalnego to musimy wygospodarować także strefę techniczną na jego aparaturę.

Ścienne terrarium tropikalne 175cm mini ogrodem w mieszkaniu.

To może być powierzchnia wspólnej zabudowy meblowej lub sąsiadującej, a nawet dedykowana strefa w osobnym pomieszczeniu. Instalacja wyposażenia terrarium w kotłowni gwarantuje sterylność także akustyczną. Przy czym w takim przypadku konieczne jest położenie kanału umożliwiającego przeciągnięcie hydrauliki oraz okablowania sterującego w podłodze. Takie rozwiązanie niesie ze sobą jeszcze jedną zaletę. W miarę potrzeby Inwestora takie duże terrarium można wykonać praktycznie od podłogi do stropu, a uchylne jego drzwi zapewnią pełne spektrum wrażeń, jakbyśmy zaglądali do prawdziwego ogrodu.

Pytanie klucz, czyli co żyje w tropikalnym terrarium roślinnym ?

Pytanie „co tam żyje ?” jest bardzo powszechne wśród zainteresowanych. Każdą gablotę i każdy projekt z osobna można zbudować, wyposażyć, zaaranżować i warunki atmosferyczne zadać dla potrzeb wybranego mieszkańca. Chociaż wielu Klientów pozostaje przy klasycznym terrarium roślinnym, to odpowiednio przygotowane terrarium może gościć węża, jaszczura, żółwia, gekony, żaby lub kameleona. Oczywiście im większy mieszkaniec tym nasze zielone okazy potrzebujemy dobrać większe i bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne wynikające chociażby z chęci wspinaczki. Ponadto należy pamiętać, że rośliny także oddychają i w procesie fotosyntezy pochłaniają z powietrza dwutlenek węgla, natomiast w fazie spoczynku, to jest w nocy tenże oddają.

Duże zagęszczenie roślinnego wiwarium to znaczna produkcja dwutlenku węgla CO2.

W zamkniętym terrarium tropikalnym z dużą masą zieloną w nocy notuje się niedobory tlenu. Bez mechanicznej wentylacji może to być toksyczne dla żab czy gekonów. Z drugiej strony intensywny nawiew wysusza powietrze co z kolei jest dla niektórych gatunków również szkodliwe. Dylemat, który Inwestor powinien rozstrzygnąć jeszcze przed rozpoczęciem projektu – czyli podjęcie decyzji co chciałby zrealizować – czy duże terrarium unikalnych roślin tropikalnych, czy też terrarium dla drzewołazów. Przyszły Użytkownik powinien również przewidzieć, że mieszkańców należy karmić żywym pokarmem, dość regularnie, czego akurat nie można zautomatyzować.

Terrarium tropikalne typu wiwarium roślinne wykonane na zamówienie.