Akwarium w ścianie

Projekt akwarium w ścianie najbardziej efektowną ekspozycją żywego ekosystemu wodnego.

Ekspozycja akwarium w ścianie bez wątpienia jest jedną z bardziej efektownych form dekoracji pomieszczeń mieszkalnych, biurowych lub użytkowych. Ciągłość ściany połączona z głębią akwarium oszukują nasze zmysły i zmuszają wyobraźnię do postrzegania tej scenerii jako pewnego rodzaju imitacji groty wypełnionej wodą i zawartym w niej życiem. Dopiero po chwili oswojenia się z tą niezwykłą i unikalną żywą czeluścią zaczynamy się zastanawiać, jak to jest możliwe, jakiej grubości jest ściana, co jest po jej drugiej stronie i tym podobne.

Montaż akwarium w ścianie gwarantuje niezapomniane estetyczne doznania, jednak należy stanowczo zaznaczyć, że pielęgnacja takiego zbiornika do łatwych nie należy, o czym nieco dalej. Zanim o analizie gabarytów takiego projektu to warto uporządkować i nazwać wymiary, a dokładnie jeden z nich, tj. szerokość akwarium. Wspominam o tym, ponieważ zauważyłem, że Klienci różnie ten parametr definiują. Szerokość akwarium określam jako odległość pomiędzy frontową a tylną szybą zbiornika. Zatem mamy długość L (od lewego do prawego boku), szerokość W (od frontowej do tylnej szyby) oraz wysokość H zbiornika i tą kolejnością warto się posługiwać.

Geometria i charakter akwarium w ścianie, czyli całkiem wiele możliwości.

Aby określić pożądaną szerokość zbiornika kluczową dla uzyskania ciekawej perspektywy i głębi optycznej wnętrza akwarium w ścianie to potrzebujemy założyć długość takiego akwarium. Niczego nie sugerując można przyjąć, że akwarium będzie nie krótsze niż 120cm długości, bo mniejszy projekt chyba byłby nieracjonalny ekonomicznie. Przynajmniej w teorii. Wobec tego rozważając średnie lub dużej wielkości akwarium oraz chęć zapewnienia swobody wyboru przestrzennej aranżacji wewnętrznej hardscape, a także uzyskania efektownego wieloplanowego przekroju to szerokość podstawy zbiornika powinna być nie mniejsza niż 50cm. A ponieważ wewnętrzne ściany działowe mają z reguły 15cm grubości to oczywiste jest, że akwarium będzie obiektem wspólnym dwóch pomieszczeń przedzielonych tytułową ścianą. I w tym miejscu należy zadać istotne pytania.

Czy akwarium dekoracyjne będzie jednostronne, czy też dostępne do oglądania i podziwiania z obu stron ? Jakiego rodzaju pomieszczenie lub przestrzeń mamy po drugiej stronie ściany ? Wybór lokalizacji akwarium w ścianie powinien wynikać raczej z potrzeb Użytkownika i funkcji pomieszczeń niż z rekomendacji, tym bardziej, że innych form ekspozycji wodnego ekosystemu akwarium jest wiele. Zatem, jeśli za ścianą jest pomieszczenie techniczne, typu kotłownia, przestrzeń pod schodami lub nieduży pokój dedykowany na wyposażenie akwarium to jasne jest, że transparentność obiektu będzie niepożądana, a tylną szybę akwarium należy zasłonić lub zafoliować.

Aspekty techniczne akwarium w ścianie nie odbiegają od przyjętych w akwarystyce standardów.

W przypadku akwarium w ścianie działowej dwóch pomieszczeń codziennego użytku typu salon-kuchnia czy salon-hol to jak najbardziej dwustronna natura akwarium będzie atrakcyjna i możliwa do zrealizowania. Podsumowując, wielkość akwarium na wymiar w ścianie może być praktycznie dowolna, chociaż warto zwrócić uwagę na zależność grubości ściany działowej i wspomnianej powyżej szerokości zbiornika. Wyobraźmy sobie, że front akwarium jest zlicowany z ścianą od strony ekspozycyjnej, czyli nad akwarium mamy wyłączoną strefę o szerokości ściany działowej.

Jeśli ściana jest grubsza (na przykład 25cm), a nie mamy wiele miejsca na akwarium szersze niż 45-50cm to spowoduje, że lampa akwariowa będzie musiała być przesunięta od osi do tyłu zbiornika i przy mocnej, wysokiej aranżacji wewnętrznej hardscape frontowe i dolne partie będą niedoświetlone. Rozważając akwarium roślinne jest to szalenie niepożądane. Dalej, skoro wspomnieliśmy o ścianie to musi być ona nośna (na przykład z silikatów), aby przenieść obciążenie zbiornika z wodą wspólnie z dodatkową podkonstrukcją przyległą. W takim akwarium w ścianie mocno polecam stalowy stelaż w dwóch wariantach. Stelaż tej samej wysokości co dolna krawędź wnęki lub z dodatkową kratownicą pokrywającą wnękę na grubość muru. Nogi i podkładki poziomujące, blat oraz gąbka pod akwarium są na standardowym wyposażeniu.

Dwustronne akwarium w ścianie, czyli zabudowa meblowa zawsze w cenie.

Jakiej wielkości okno w murze należy pozostawić na akwarium w ścianie ? Nie ma na to uniwersalnej receptury. Wielkość okna powinna być spójna i harmonijna z charakterem pomieszczenia, natomiast sam szklany zbiornik będzie krótszy przynajmniej 1cm z każdego boku, oraz niższy o grubość blatu i gąbki na dole oraz umowne 2-5cm powyżej swojej krawędzi na bezpieczne wsunięcie zbiornika w trakcie budowy projektu. Boczne szyby akwarium powinny być ofoliowane. Wariant transparentnego akwarium, czyli obustronnej ekspozycji jest unikalnym i bardzo ciekawym rozwiązaniem. Budując duże akwarium o szerokości rzędu 70cm można sobie pozwolić na osiowy hardscape i odmienne rośliny na przeciwległych frontach, ciesząc się w ten sposób dwoma podobnymi, jednak nieznacznie różnymi aranżacjami wewnętrznymi.

Brzmi świetnie, ale w przypadku akwarium dwustronnej natury to jedna ze stron będzie musiała być w zabudowie meblowej poniekąd chowając cały zbiornik w zwięzłej bryle. Charakter akwarium w zabudowie meblowej opisuję na innych kartach podobnie jak systemy podtrzymania życia akwarium naturalnego. Dodatkowym elementem akwarium w ścianie, o którym należy pamiętać to konieczność zastosowania blendy w formie ramki od strony ekspozycyjnej. Jej zadaniem jest zasłonięcie przestrzeni pomiędzy zbiornikiem a krawędzią ściany, blatu oraz osłonięcia szczeliny nad zbiornikiem, którą mogłoby się wydostawać światło akwariowe. Rodzaj materiału i wymiary szerokości i grubości ramki do wyboru Inwestora.

Ograniczony dostęp serwisowy do akwarium w ścianie utrudnia jego pielęgnację.

Mimo bezapelacyjnej urody akwarium w ścianie ma niestety jeden dosyć poważny mankament użytkowy. Jest nim brak dostępu do wnętrza akwarium od strony ekspozycyjnej. Zbiornik akwarium na zamówienie jest zwykle wpasowany w wnękę z dylatacją rzędu centymetrów, wykluczając możliwość wsunięcia ręki od przodu. Nawet jeśli Klient dodałby centymetrów prześwitu pomiędzy górą wnęki a krawędzią szkła i zdejmowaną ramkę maskującą to i tak obsługa akwarium od frontu będzie niemożliwa. Zatem dostęp do akwarium w ścianie jest osiągalny tylko z drugiej strony.

Jaki w tym problem ? Zasadniczym jest ograniczenie pola widzenia większości prowadzonych manualnie w środku prac. Nawet jeśli akwarium jest natury dwustronnej lub jednostronne z zdejmowaną blendą tylnej szyby to i tak Użytkownik nie będzie miał przodu aranżacji, plaży oraz obsady roślinnej pod kontrolą wzroku. Natomiast obserwacja wnętrza od góry niczego nie wnosi, ponieważ falująca woda załamuje promienie świetlne i kompletnie rozmywa obraz. Do tego dochodzi grubość ściany, która zawęża dostęp do pierwszego planu, jeśli akwarium jest wysokie.

Obsługa akwarium w ścianie wymaga intuicji, ale odwdzięczy się unikalną urodą.

Reasumując, decydując się na projekt akwarium w ścianie rekomenduję Inwestorom, aby przewidzieli pełną technologię akwarium włącznie z automatyczną podmianą wody i wszystko co może wesprzeć kondycję ekosystemu. Ale sprawę należy postawić jasno, nawet najlepsze i najbardziej zaawansowane wyposażenie nie będzie gwarantem sukcesu. Do uzyskania spektakularnego i trwałego efektu konieczne będzie zainwestowanie w cierpliwą obsługę i higienizację akwenu. Oczywiście każde akwarium naturalne wymaga utrzymania czystości, jednak w tym wariancie wiele czynności jak wyciąganie martwej materii, odmulanie plaży, czy przycinanie roślin będzie manualną pracą w ciemno, to znaczy bezwzrokowo, na wyczucie, na dotyk.

Takiej obsłudze będzie towarzyszyć konieczność nieustannego sprawdzania od frontowej szyby postępów swoich prac pielęgnacyjnych, a bez wprawy także częstych poprawek. Chociaż nic nie jest niemożliwe i projekty akwarium w ścianie funkcjonują i zadbane prezentują się doskonale.

Koncepcja i projekt z widokiem od tyłu akwarium w ścianie dekoracji lokalu mieszkalnego.
Widok rentgen akwarium w ścianie obrazujący składowe konstrukcji włącznie z frontową ramką maskującą.