Akwarium w zabudowie

Akwarium w zabudowie ciekawą alternatywą dla mniejszych i kompaktowych lokali.

Dotychczas akwarium w mieszkaniu kojarzyło nam się z wolnostojącym meblem, często w narożniku pokoju, może na komodzie lub biurku, względnie jako zestaw akwariowy z szafką i pokrywą. Natomiast w dobie obecnych potrzeb jakościowego projektowania i aranżowania wnętrz lokali mieszkalnych i biurowych oczywiste jest także zapotrzebowanie na adaptację na wymiar różnego rodzaju dekoracji. Do modnych dekoracji zaliczamy również akwarium roślinne. O ile Inwestor dysponuje obszernymi powierzchniami apartamentu to może sobie pozwolić na samodzielne akwarium jako niezależny i wyeksponowany mebel.

Natomiast w przestrzeniach kompaktowych, o ograniczonej powierzchni, przy ściennej zabudowie trudniej jest wygospodarować dość swobodnej powierzchni na duży projekt akwarium na zamówienie. Z pomocą przychodzi koncepcja akwarium w zabudowie meblowej. Może jeszcze nie tak bardzo popularne, ale coraz częściej rozważane i realizowane rozwiązanie umieszczenia akwarium w meblu, typu regał, szafa, lub inna meblościanka.

Mity i fakty na temat żywotności mebla akwarium w zabudowie.

Troska o żywotność zabudowy meblowej akwarium wcale nie jest bezpodstawna. Wszak inwestycja w aranżację wnętrza i umeblowanie mieszkania powinna spełniać swoje funkcje przez przynajmniej kilkanaście lat. A jeśli chodzi o tak duże akwarium w domu to mamy trzy czynniki wpływające do rozważenia i przedyskutowania. Po pierwsze temperatura i wilgotność powietrza w komorze oświetlenia nad akwarium. Po drugie nośna konstrukcja podstawy akwarium i jego ciężar razem z wodą. Po trzecie nieuchronne, miejscowe zachlapania podczas serwisu instalacji hydraulicznych oraz podczas prowadzenia prac pielęgnacyjnych akwarium.

Owszem ryzyka występują, ale do dyspozycji są równie skuteczne rozwiązania minimalizujące ewentualny negatywny wpływ na całość projektu. Zatem przeanalizujmy je po kolei. Ktokolwiek miał kontakt z akwarium z pokrywą to kojarzy, że uchylając lub zdejmując pokrywę zawsze obserwował sporą ilość skroplin. Wydawałoby się, że porównywalnej ilości wilgoci możemy się spodziewać w analogicznej komorze oświetlenia akwarium w zabudowie. Nie, to bynajmniej nie jest takie jednoznaczne.

Kondensacja pary wodnej w komorze oświetlenia akwarium w zabudowie meblowej.

Różnice są następujące. Przede wszystkim akwarium na wymiar wbudowane w mebel zwykle ma dużo wyższą komorę oświetlenia, aby zmieścić wiszące oświetlenie i zapewnić swobodny dostęp do wnętrza zbiornika. Zatem mamy większą powierzchnię kondensowania przy tej samej powierzchni lustra wody. Po drugie, obecne, nowoczesne akwaria wyposażane są w systemy codziennej podmiany, czy też dolewania wody zimnej. Zatem o ile w zbiorniku nie hodujemy wymagających ryb, to temperatura w akwarium zwykle utrzymujemy na niższych poziomach, co obniża intensywność jej odparowywania. Po trzecie, akwarium z pokrywą ma niedużą klapkę służącą do regularnego podawania rybom pokarmu, przez co nie ma potrzeby uchylania całego przykrycia.

W akwarium w zabudowie praktycznie co dzień otwieramy przynajmniej jedno skrzydło górnego frontu, przez co w sposób naturalny wentylujemy przestrzeń nad akwarium. Oczywiście parowanie i kondensacja nad akwarium roślinnym występuje, ale nie w takim stopniu jak w akwarium z pokrywą. Mimo to, dla zapewnienia żywotności zabudowy meblowej warto przewidzieć zarówno wykonanie z wodoodpornej lub lakierowanej płyty meblowej, jak i wentylację grawitacyjną lub wolnoobrotową mechaniczną w komorze oświetlenia. Wentylacja wymuszona jest szczególnie rekomendowana do akwarium w kuchni, gdzie zwykle temperatura i wilgotność powietrza jest wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach.

Solidna podstawa pod akwarium w zabudowie, najlepiej w formie stalowego stelaża.

Zdaję sobie sprawę, że niejeden stolarz spokojnie poradzi sobie z drewnianą podstawą nawet pod wielkogabarytowe akwarium dekoracyjne. Jednak rekomenduję stalowy stelaż dla akwariów większych niż 300 litrów pojemności i dokręcane fronty meblowe. Niezamierzone wychlapywanie wody podczas prowadzenia prac pielęgnacyjnych lub przez skaczące ryby jest nieuniknione. Dobrze zabezpieczony antykorozyjnie stelaż będzie cierpliwie znosił ewentualne przypadkowe zawilgocenia. W przypadku drewnianej podstawy, niezależnie czy to stelaż z drewna konstrukcyjnego, czy szafka to zawsze występuję ryzyko nasiąkania, puchnięcia i odkształcenia materiału wykonania. Co więcej, może dojść do ugięcia mebla pod całkowitym ciężarem akwarium z wodą, aranżacją wewnętrzną i wyposażeniem.

Przy okazji, należy mieć na uwadze, że w większości przypadków cała powierzchnia pod zbiornikiem jest dedykowana na wyposażenie, zwłaszcza tych zaawansowanych technologicznie akwariów roślinnych. Owszem, w pewnych okolicznościach można przeznaczyć jedną sekcję na inne, domowe cele, ale to zawsze zależy od wielkości podstawy zbiornika i ilości wymaganego osprzętu podtrzymania życia akwarium w zabudowie. Na potrzeby obudowy, w stelażu można przewidzieć blaszki mocujące blat oraz boczne fronty, a także cofnięte pionowe podłużnice, dla zapewnienia miejsca na zawiasy otwieranych drzwi.

Przemysłowe rozwiązania technologiczne w służbie akwarium naturalnego.

Zakładanie akwarium roślinnego w zabudowie meblowej jest zwykle zaawansowane i wyposażone w dość skomplikowane na pierwszy rzut oka instalacje automatyczne, elektryczne i hydrauliczne. Całość spełnia oczywiście statutowe cele – czyli podtrzymuje życie w akwarium, sprzyja jego rozwojowi i kondycji, jest bezawaryjne i szczelne. Jednak są sytuacje, kiedy zachlapanie przestrzeni pod akwarium i podłogi wokół jest praktycznie nieuniknione. Większość dotyczy prac serwisowych i pielęgnacyjnych i są to – odłączanie i wyciąganie filtrów akwariowych, odmulanie akwarium wężem do wiadra, czy wymiana opakowań po nawozach.

Instalacje hydrauliczne są z zasady szczelne, ale czasem podłogę potrzeba wytrzeć.

Jedne są mniej mokre, inne bardziej, ale z czasem Użytkownikowi przychodzi wprawa i przypadkowej wody poza zbiornikiem można nauczyć się unikać lub szybko sprzątać. Natomiast jest jeszcze jedna okoliczność, przy której może się pojawiać niepożądane roszenie pod akwarium w zabudowie. To sytuacja napełniania wodą z systemu automatycznego dopełniania wodą w gorących dniach lata. Różnica temperatury pomiędzy zimną wodą w układzie elektrozaworu, pompie osmozy oraz samym filtrze osmozy, a temperaturą ciepłego powietrza powodują roszenie na obudowach tych urządzeń oraz instalacji hydraulicznej. Warto przewidzieć pod nimi niewielkie kuwety, które zbiorą ewentualne skropliny. Powyższe bodźce utwierdzają argumentację posadowienia akwarium na stalowym stelażu zamiast drewnianej podstawie.

Zalety ekspozycyjne i eksploatacyjne roślinnego akwarium w zabudowie meblowej.

Mimo kilku wymienionych wyżej czynników podwyższonego ryzyka, to jednak estetyka oraz istotne zalety użytkowe przemawiają za takim rozwiązaniem, co potwierdzają sami Inwestorzy coraz chętniej pytając o projekt akwarium w zabudowie meblowej. Koncepcja takiego akwarium jest doskonałym rozwiązaniem do umiarkowanej wielkości lokali oraz takich z kompaktowym umeblowaniem. Techniczne detale, jak fronty w systemie zakładki przedłużone kilka centymetrów na górną i dolną krawędź zbiornika mają za zadanie odcięcie promieni światła i ewentualnych refleksów oraz częściowe zasłonięcie warstwy podłoża. W dodatku, do akwarium w zabudowie można śmiało wprowadzić skaczące i żywiołowe ryby, ponieważ nie ma ryzyka ich wyskoczenia poza zbiornik.

Oświetlenie akwarium naturalnego jednym z kluczowych dla właściwego efektu.

Podobnie, jeśli chodzi o tranzyt w przeciwnym kierunku, czyli zamknięcie dostępu frontami uniemożliwia wodowanie w akwarium dziecięcych zabawek i zwierząt domowych, mając na myśli ciekawskie koty. Nie obawiam się otwartym tekstem wspomnieć, że zredukowane ryzyko negatywnego wpływu wilgoci na stalową podstawę akwarium zdecydowanie poprawia psychiczny komfort pracy przy obsłudze akwarium. Natomiast najbardziej cenię grę światła w akwarium. Można zainstalować bardzo mocne oświetlenie, a zabudowa meblowa osłoni i stłumi bezpośrednie promienie. Ciekawą opcją jest światło typu spot, które generuje bliki świetlne na dnie. W takim wariancie otrzymujemy samą esencję, czyli ekspozycję teatru akwarium bez wpływu czynników zewnętrznych. Osobiście jestem fanem i wielkim sympatykiem rozwiązania akwarium w zabudowie.

Akwarium w zabudowie meblowej alternatywą dla przestrzeni lokali o ograniczonej powierzchni.
Dostawa i montaż wielostronnego akwarium wraz z stelażem do zabudowy meblowej w salonie dużego apartamentu mieszkalnego.