Nowoczesne akwarium

Nowoczesne akwarium z suchą aranżacją wewnętrzną jako tymczasowa dekoracja na dłuższą nieobecność Użytkownika.
Nowoczesne akwarium z suchą aranżacją wewnętrzną jako tymczasowa dekoracja na dłuższą nieobecność Użytkownika.

Nowoczesne akwarium unikalną dekoracją wystroju wnętrza lokalu mieszkalnego.

Dla amatorów spektakularnych dekoracji nowoczesne akwarium kojarzy się przede wszystkim z obrazami podwodnych żywych ogrodów, aranżacjami wewnętrznymi imitującymi krajobrazy lub fragmenty lądowych ekosystemów. Wysoki poziom umiejętności idący w parze z nabytym doświadczeniem wielu, w tym także polskich aquascaperów umożliwia im tworzenie niesamowitych projektów ograniczonych jedynie ludzką wyobraźnią. Dostępne w Internecie zdjęcia unikalnych prac zapierają dech w piersiach i wzbudzają nie tylko podziw do autorów, ale także odkrywają marzenia o posiadaniu podobnych realizacji w własnym domu.

Natomiast nowoczesne akwarium to nie tylko wizualne fajerwerki, ale to także progresywne wyposażenie i technologie podtrzymania zdrowia i kondycji oraz pionierskie rozwiązania architektoniczne. Większość potencjalnych Klientów nie docenia i nadal postrzega akwarium nieco archaicznie jako prostopadłościenny szklany zbiornik o ograniczonych wymiarach, postawiony na komodzie lub biurku, z lampą w pokrywie.

Projektowane na wymiar nowoczesne akwarium może być architektoniczną perełką.

Współczesne możliwości projektowe, produkcyjne oraz wykonawcze bardzo mocno wspierają od strony technicznej sztukę tworzenia i utrzymania podwodnych krain. Nowoczesne akwarium naturalne w swobodny sposób adoptowane jest do aranżacji wnętrza zarówno lokalu mieszkalnego jak i pomieszczenia biurowego czy użytkowego. A ponieważ na rynkach deweloperskim oraz wyposażenia wnętrz trwa ciągły wyścig o wypełnienie i zadowolenie potrzeb Klienta to i sektor dekoracji naturalnych podąża wraz z nimi, z korzyścią dla całego nurtu akwarystyki.

Obecnie Inwestor ma do dyspozycji całkiem szeroki wachlarz sprawdzonych i przez lata udoskonalanych rozwiązań. Od prostego zestawu akwariowego, przez akwarium otwarte idealne dla aranżacji wewnętrznej w stylu Mizube, dalej akwarium w ścianie lub akwarium w zabudowie meblowej, po wieloboczny i wielostronny duży zbiornik o wielkich gabarytach. Poszerzając wymieniony zakres możliwości przedstawiam koncepcję nietypową i rzadką, a mianowicie nowoczesne akwarium w oknie.

Nowoczesne akwarium w oknie unikalną wizją architekta nowoprojektowanego domu.
Nowoczesne akwarium w oknie unikalną wizją architekta nowoprojektowanego domu.

Nowoczesne akwarium w oknie, a właściwie akwarium same sobie będące oknem.

Kilka lat temu, jeszcze w ramach działalności mojej poprzedniej spółki zgłosiła się do mnie projektantka wnętrz z wizjonerskim pomysłem zastosowania akwarium w oknie pomiędzy salonem a ogrodem zimowym nowobudowanego domu w Warszawie. Jej zdumiewającą inicjatywą było wstawienie w wnękę okienną dużego akwarium słodkowodnego, którego tylny front miał być przedłużony do wysokości niszy, wypełniając w ten sposób całe okno. Zatem stojąc w salonie Użytkownik miał widzieć zarówno wodny akwen jak i przestrzeń za oknem poprzez wspólną szybę. Fenomenalna idea na nowoczesne akwarium !

Fenomenalna idea na nowoczesne akwarium ! Od razu należy zaznaczyć, że projekt akwarium jest racjonalny jedynie dla warunków dodatniej temperatury w pomieszczeniu po drugiej stronie okna. W polskich warunkach atmosferycznych wariant okna zewnętrznego nie wchodzi w rachubę. W prezentowanym projekcie po drugiej stronie ściany i okna przewidziano ogród zimowy z regulowaną temperaturą co zapewniało bezpieczeństwo pracy i życia w akwarium. Spójrzcie Państwo na zdjęcia i sami oceńcie jak to ciekawie wygląda.

Dyskutując o akwarium w oknie de facto rozważamy akwarium w ścianie. Natomiast różnią się one i to zasadniczo funkcją, a więc ekspozycją. Dodatkowym czynnikiem zmiennym jest grubość samej ściany oraz materiał z jakiej jest wykonana. Współczesne budownictwo stosuje umiarkowanie cienkie ściany działowe w zakresie 8-24cm. Budowa akwarium w takiej ścianie wymaga dodatkowej podkonstrukcji zwykle w formie stalowego stelaża podpartego na posadce po jednej ze stron. Akwarium wtedy spoczywa zarówno na stelażu jak i na murze. Projekt w ścianie z reguły jest jednostronny z pomieszczeniem technicznym po drugiej stronie lub dwustronny z zabudową meblową. 

W prezentowanym projekcie pominięto budowę muru pod akwarium i pozostawiono wnękę od samej posadzki. Zatem stelaż pod akwarium obejmował całą jego podstawę i był wstawiony pomiędzy ściany. Jak widzicie Państwo na zdjęciach ekspozycja akwarium jest obustronna. Pani Architekt zaplanowała, aby zlicować to nowoczesne akwarium od strony ogrodu zimowego co ostatecznie zapewniło obłędny efekt wielkiej tafli szkła wysokiej na 1,6m imitującej okno. W konsekwencji jednak, odwrotnie do klasycznych rozwiązań część stalowego stelaża podkonstrukcji akwarium wypadła od strony salonu.

Szczęściem w nieszczęściu okazała się lokalizacja słupa nośnego stycznego do wnęki okiennej. Słup mając 50cm grubości poniekąd zasłonił całkowitą podstawę stelaża, ale jednocześnie wynikowo ograniczył maksymalną szerokość samego akwarium. A dodatkowo uwzględniając wykonanie zbiornika z szkła grubości 19mm to wewnętrzna przestrzeń jest dość wąska jak na sporej pojemności akwarium 700l. Aby nie tracić i tak ograniczonej przestrzeni wewnątrz akwarium zabudowa meblowa dochodzi pod zbiornik. Podsumowując, zbiornik jest szerszy od stelaża o grubość frontu zabudowy, po obu jego stronach.

Nowoczesne akwarium z przedłużeniem tylnego frontu do wysokości wnęki okiennej.
Nowoczesne akwarium z przedłużeniem tylnego frontu do wysokości wnęki okiennej.

W co wyposażyć nowoczesne akwarium, czyli krótkie résumé z technologii.

Jeśli chodzi o instalacje hydrauliczne to nowoczesne akwarium zostało wyposażone w automatyczną podmianę wody w trybie dziennym, tj. laminarne dopełnianie wody po filtracji osmotycznej. Nadmiar przelewa się do odpływu w ścianie, a dalej do podziemnego zbiornika drenażowego. Filtrację stanowi jeden duży filtr zewnętrzny Fluval FX6. W układ hydrauliczny wpięta jest grzałka przepływowa Hydor o mocy 300W. Nawozy podawane są automatycznym dozownikiem z pompami perystaltycznymi na cztery pojemniki płynów.

Dwutlenek węgla z wysokociśnieniowej 5-litrowej butli CO2 klasycznie skierowany na reaktor Aquamedic Reactor 1000 na by-passie układu filtracyjnego. Oświetlenie stanowią 4 lampy spotowe zawieszone w gablocie na stalowych linkach. Wyposażenie akwarium uzupełniły automatyczny karmnik Eheim oraz przepływowa lampa Eheim Reeflex UV 500. Klient domówił i wykonał zasilacz awaryjny UPS na podtrzymanie pracy filtra w przypadku tymczasowego zaniku prądu.

Historia najnowsza, czyli nowoczesne akwarium w dość niecodziennej odsłonie.

Historia tego projektu jest podobna do kilku innych, którymi się zajmuję. Budowę akwarium wykonałem w ramach poprzedniej spółki na zlecenie Pani Architekt. Realizacja zadania była bezproblemowa i dobrze wspominam to zakładanie akwarium. Po zakończeniu budowy i wprowadzeniu się Inwestorów już bezpośrednio zlecono spółce cykliczne prace serwisowe. Obsługa akwarium sprawiała frajdę chociaż kombinacja sporej ilości światła dziennego oraz szybkorosnących roślin skutkowały bardzo dynamicznym przyrostem masy zielonej. Praktycznie przy każdej wizycie serwisowej konieczna była przycinka nadmiaru roślin. Intensywny metabolizm z kolei wymuszał regularne czyszczenie filtra, które wypadało mniej więcej co 2 miesiące. Podobnie jak w przypadku akwarium w ścianie także tutaj dostęp był z natury jednostronny, zatem część prac porządkowych musiałem wykonywać w ciemno. Koordynacja prac z Inwestorem była wzorowa.

W międzyczasie nastała wspominana przeze mnie w innych wątkach zawodowa przerwa chorobowa, w okresie której nie miałem żadnej kontroli nad pielęgnacją tego i innych projektów roślinnych. Zawirowania własnościowe byłej spółki dotknęły i to nowoczesne akwarium. W trakcie mojej nieobecności Inwestor kilkukrotnie dopytywał mnie o obsługę projektu. Nie mam intencji publikować czarny pijar ani wytykać brak zaangażowania, ale dziwnym zbiegiem okoliczności i ten projekt upadł w trakcie mojej absencji. Kiedy wróciłem do aktywności już pod nowym szyldem to od Użytkownika dowiedziałem się, że projektem praktycznie nikt się nie interesował, akwarium zarosło i zdziczało. Wyglądało naprawdę żałośnie. A ponieważ Inwestor planował wyjazd z kraju to zwrócił się do mnie o możliwość usunięcia roślin i zmodyfikowania akwarium w tryb bezobsługowy.

Po dobrej dyskusji ostatecznie uzgodniliśmy tymczasową likwidację i wykonanie wewnątrz suchej aranżacji z sztucznymi roślinami. Ponieważ dom miał być doglądany bardzo sporadycznie to rozwiązanie jest zarówno bezpieczne, praktyczne, a i wyszło całkiem efektownie. Owszem sztuczne rośliny mają niewiele wspólnego z moim szyldem działalności NATUREINHOUSE, ale takie było życzenie Klienta i takie zlecenie z obopólnym zadowoleniem wykonałem.

Nowoczesne akwarium dwustronne efektowną dekoracją salonu i ogrodu zimowego.
Nowoczesne akwarium dwustronne efektowną dekoracją salonu i ogrodu zimowego.